Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiTelewizja przemysłowa – wszystko co powinieneś wiedzieć!
06.05.2021 | 15:00

Telewizja przemysłowa – wszystko co powinieneś wiedzieć!

Na zdjęciu: Kamery zamontowane w budynkach pomagają śledzić ruch oraz monitorować istotne zdarzenia.

Fot. mat. autora

Można powiedzieć, że telewizja przemysłowa jest stróżem naszych czasów. Kamery zamontowane w budynkach pomagają śledzić ruch oraz monitorować istotne zdarzenia. W wypadku dokonania przestępstwa, pochodzące z nich nagrania, mogą służyć jako dowody.

Nie do przecenienia jest też wartość profilaktyczna. W miejscach, w których wiszą kamery, złodzieje są zwyczajnie o wiele mniej chętni do działania. Dzisiaj postaramy się jak najdokładniej wyjaśnić działanie cctv oraz przedstawić rodzaje systemów dostępnych na rynku.

Co to jest telewizja przemysłowa?

Na rynku angielskojęzycznym monitoring określa się jako cctv. Ten skrót należy rozwijać jako Closed-Circuit TeleVision.

W Polsce nie przyjęło się, aby tego typu systemy nazywać „telewizją w obiegu zamkniętym”. Specjaliści odnoszą się do nich jako do telewizji przemysłowej, a obiegowo na kamery na korytarzach mówi się „monitoring”.

Należy też postawić sobie podstawowe pytanie o cel montowania cctv. Zazwyczaj chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Już samo ryzyko, że kradzież lub inne przestępstwo zostanie uchwycone okiem kamery, działa na przestępców deprymująco. Zazwyczaj dążą do tego, aby atakować miejsca, które nie posiadają monitoringu.

Dodatkowo nagrania mogą stanowić ważny atut w razie toczącego się śledztwa. Nawet jeśli nie została nagrana twarz przestępcy i tak można go zidentyfikować po ubraniu, sposobie chodzenia lub fryzurze.

Projektowanie systemów monitoringu

Na pewno każdy z nas widział, jak bohaterowie filmów szpiegowskich obchodzą systemy monitoringu. Bardzo często szukają tak zwanych „blindspotów” – punktów, których nie nagrywa żadna z kamer. Następnie przemieszczają się pomiędzy nimi, kiedy obiektywy są skierowane gdzie indziej i po kolei demobilizują system.

Sęk w tym, że jest to fikcja filmowa. W obecnych czasach monitoring coraz rzadziej opiera się na ruchomych kamerach. Specjaliści dążą też do takiego rozmieszczenia urządzeń, aby pomiędzy polem ich widzenia nie było żadnych przerw.

Rodzaje telewizji przemysłowej

Monitoring można podzielić przede wszystkim ze względu na typ stosowanych kamer:

– Instalacja cctv z kamerą analogową. Z jednej strony w dzisiejszych czasach nagrywanie czegokolwiek na taśmie może wydawać się przeżytkiem. Z drugiej często to właśnie kamery analogowe pozwalają uzyskać najwyższą jakość obrazu. Warto też zwrócić uwagę na dużą ilość modeli dostępnych na rynku. Możemy zdecydować się na doskonale widoczne kamery tubowe albo ukryte – na przykład w czujnikach dymu.

Telewizja przemysłowa z kamerą IP. Kamera IP w dużym skrócie stanowi połączenie klasycznego rejestratora obrazu z komputerem. Tego typu urządzenie posiada własny adres sieciowy oraz serwer o niewielkiej przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwala na podpięcie urządzenia bezpośrednio do sieci, co znacząco ułatwia zarządzanie przesyłanym sygnałem.

– Hybrydowe systemy monitoringu. Zazwyczaj powstają poprzez modernizację monitoringu opartego na kamerach analogowych. Tego typu telewizja przemysłowa jest przystosowana do przetwarzania obrazu z obydwóch typów rejestratorów.

Elementy telewizji przemysłowej kupią Państwo w sklepie Montersi.pl, który jest oficjalnym dystrubutorem marki Hikvisionhttps://www.montersi.pl/producenci/hikvision


Podobne wpisy

Powiązane treści