Bydgoszcz
10C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 10 • L 9
12C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaTemat Uniwersytetu Medycznego stanie na sesji rady miasta. Prezydent proponuje stanowisko
Rafał Bruski
23.01.2016 | 11:18

Temat Uniwersytetu Medycznego stanie na sesji rady miasta. Prezydent proponuje stanowisko

Rafał Bruski skierował do przewodniczącego rady miasta Zbigniewa Sobocińskiego propozycję uchwały w sprawie poparcia starań w celu powołania nowej uczelni.

Na zdjęciu: Prezydent Rafał Bruski podczas konferencji podsumowującej zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

Fot. Leszek Grabowski

– W pełni utożsamiam się z treścią tego stanowiska i wierzę, że będzie to kolejny krok do utworzenia samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy – pisze w kurtuazyjnym liście do przewodniczącego rady miasta Zbigniewa Sobocińskiego prezydent Rafał Bruski. I proponuje przyjęcie na środowej sesji przyjęcie uchwały w tej sprawie.

Stanowisko radnych miałoby być kolejnym sygnałem i wyrazem determinacji środowisk miejskich w celu powołania Uniwersytetu Medycznego. W jego treści, zaproponowanej przez Bruskiego, pojawia się przypomnienie, że w 2004 roku ówczesna rada miasta wyraziła swój sprzeciw przeciwko likwidacji Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera i włączeniu jej w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Radni mieliby również zapewnić, że Bydgoszcz wesprze wszelkie działania organizacyjne w celu powołania uczelni, a także wesprze nowy uniwersytet finansowo. „Powstanie Uniwersytetu Medycznego wpisuje się w cele zawarte w Programie Sektorowym Miasto Nauki będącym częścią Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku” – czytamy w projekcie stanowiska.

Prezydent Bruski zapewnił, że jest wdzięczny wszystkim osobom, które wzięły udział w zbiórce podpisów pod inicjatywą ustawodawczą w sprawie powołania uczelni medycznej w mieście nad Brdą. Przypomnijmy, że w ciągu trzech miesięcy udało się uzyskać podpisy aż 160 tysięcy osób. Zostały one pozytywnie zweryfikowane przez kancelarię sejmu, dzięki czemu projekt ustawy trafi pod obrady sejmu. Nie wiadomo jednak na razie – kiedy dokładnie.

Pełna treść listu prezydenta Bruskiego do przewodniczącego Sobocińskiego i propozycja stanowiska rady miasta [TUTAJ].


Powiązane treści