Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

TKCh: Statuetki i listy gratulacyjne za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską

Dodano: 08.11.2015 | 16:56

Na starcie tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej uhonorowano osoby najbardziej zasłużone dla kultury chrześcijańskiej.

Na zdjęciu: Statuetki „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” za 2015 rok.

Fot. Stanisław Gazda

Transmitowaną przez Telewizję Polonia mszą świętą pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Jana Tyrawy – Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, uroczyście zainaugurowane zostały obchody XXXIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Po zakończeniu eucharystii, wręczone zostały honorowe statuetki „Za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską” za 2015 rok. Przyznany został także Medal Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis.

Kapituła postanowiła uhonorować statuetkami: w kategorii „Twórca Kultury” – Wiesława Trzeciakowskiego; w kategorii „Mecenas Kultury” – Wojciecha Hoffmana, oraz w kategorii „Organizator Kultury” – Wojciecha Hieronima Nowackiego i Albina Zielińskiego. Wręczone zostały także listy gratulacyjne dla: Piotra Wolińskiego i Andrzeja Wesóła  oraz Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis dla Edwarda Małachowskiego.

Tak Kapituła scharakteryzowała tegorocznych laureatów:

Wiesław Trzeciakowski – z wykształcenia polonista, z serca – pisarz, eseista, krytyk literacki, tłumacz, dokumentalista. Człowiek niezwykle twórczy i pracowity, poszukujący prawdy historycznej o tragedii bydgoszczan podczas II wojny światowej, autor licznych publikacji opartych na dokumentach archiwalnych, odkłamujących tezy o rzekomych „przestępstwach Polaków” tuż przed i podczas II wojny światowej. Osoba niezwykle spójna charakterologicznie. Broniąca zasad religii katolickiej i osobistym przykładem manifestująca przywiązanie do wartości chrześcijańskich Twórca o cechach osoby renesansu, aktywny na wielu płaszczyznach twórczości. Zawsze dokładny, skrupulatny w doborze tematów i materiałów, rzetelny, jako badacz i skromny człowiek. Od wielu lat dokumentuje martyrologię bydgoskich księży, wygłasza odczyty na ten temat oraz zajmuje się szeroko rozumianą publicystyką chrześcijańską. Za tę działalność nie pobiera wynagrodzenia, a środki na publikacje finansuje ze źródeł własnych, stypendiów i dotacji. Jest osobą bezkompromisową, żywo reagującą na fałsz historyczny, niepoddającą się okresowym „modnym trendom”’, nierelatywizującą osób i wydarzeń. To przykład katolika – pracowitego, prawego, nieskłaniającego się do zdobywania zasług i nagród, jednolitego w myśleniu, odczuwaniu i działaniu.

Wojciech Hoffmann – od wielu lat wydatnie wspiera idee Apostolstwa Żłobków w Polsce i w Europie. Bez jego pomocy finansowej nie doszłoby do realizacji wielu znaczących wystaw kulturalno – chrześcijańskich. Finansował organizację i wystawy żłobków bożonarodzeniowych w miastach Europy (m.in. w Rzymie – w Panteonie, Meinnheim, w Salemo i innych), wykonywanych przez uczniów Liceum Plastycznego w Bydgoszczy i w Nowym Targu oraz wydanie albumu „W drodze do Betlejem”. Wspiera hojnie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej i spotkania z kulturą chrześcijańską w Bydgoszczy, Fundację „Wiatrak”. Pan Wojciecha Hoffmann jest oddany sprawie ludzi i Kościoła Katolickiego. Pomaga także rodzinom ubogim i wielodzietnym, wspiera regularnie zakon karmelitański.

Wojciech Hieronim Nowacki – jest współwłaścicielem i redaktorem naczelnym internetowego portalu: „bydgoszcz24. Od momentu powstania do chwili obecnej jest to jeden z nielicznych portali, które poza bieżącą informacją, obiektywnie komentują życie społeczne i polityczne informując o wszystkich wydarzeniach społeczno-kulturalnych o charakterze religijnym, a portal podaje wyczerpujące sprawozdania z tych wydarzeń. Jest to działalność niezależna od opcji politycznych i rodzaj „wolnej trybuny” dla czytelników. Portal „bydgoszcz24” wielokrotnie przeciwstawiał się przejawom dyskryminacji i wyszydzaniu działalności kościoła katolickiego oraz dają bieżące informacje o wydarzeniach organizowanych w bydgoskich kościołach lub przez środowiska związane z kościołem bydgoskim. Corocznie prezentowane są wszystkie wydarzenia obchodów „Dnia Papieskiego” oraz „Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej”- relacje są wyczerpujące, niemalże o charakterze sprawozdań, dokumentowane również fotogramami.

Albin Zieliński – od 1983 roku działa w Bydgoskim Domu Archikonfraterni Literackiej współorganizując od roku 1985 Bydgoskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, które przez 31 lat organizowane są w listopadzie i w sposób szczególny akcentują Święto Niepodległości 11 Listopada. Zainicjował w 1985 r, wydawany poza zasięgiem cenzury w stanie wojennym „Chrześcijański Informator Kulturalny”. W 1985 roku bierze udział w postawieniu obelisku poświęconego pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy i tablicy pamiątkowej w Kościele pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie. W roku 2011 zainicjował „Spotkania z Kulturą Chrześcijańską”, które na przestrzeni roku stanowią cykl wykładów o tematyce narodowej i patriotycznej oraz programów artystycznych. Jest współinicjatorem portalu internetowego „Katolicka Bydgoszcz”, wchodząc w skład redakcji. Reprezentuje nurt chrześcijański w Obywatelskiej Radzie Kultury Bydgoszczy, niejednokrotnie prowadząc dyskusje z ateistami i agnostykami.

Piotr Woliński – od wielu lat promuje rodzimą kulturą ludową Pałuk i kulturę chrześcijańską poprzez udział w licznych konkursach, plenerach i warsztatach. Jest rzeźbiarzem zdolnym i pracowitym, a jednocześnie jest bardzo skromny i życzliwy. Jego rzeźby są zawsze owocem długich przemyśleń, poszukiwań, refleksji, dlatego często zaskakuje oryginalnym opracowaniem tematu. Galeria postaci, jakie w swojej rzeźbie utrwalał, jest bardzo bogata. Na konkursy pałuckiej sztuki ludowej – ogłaszane corocznie od 40 lat w Szubinie, Piotr Woliński przywozi na nie duży- zestaw rzeźb, większości o tematyce religijnej lub historycznej. Wykonuje często figury Matki Bożej (Pieta, Częstochowska, Licheńska, Pięknej Miłości z bydgoskiej katedry i inne), krucyfiksy z Chrystusem Ukrzyżowanym. W roku 1999 wykonał metrowy Krzyż dla Ojca Świętego Jana Pawła II, który osobiście wręczył Papieżowi podczas Jego Pielgrzymki w Bydgoszczy. Na wyróżnienie zasługuje fakt przekazania obrazów wykonanych przez Piotra Wolińskiego do kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni. Poza własną twórczością wiele czasu poświęca na pracę z uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą. Uczy ich techniki rzeźbienia. Szkółkę rzeźbiarską prowadzi od 1986r.

Andrzej Wesół – Jest założycielem grupy teatralnej „Kamienie Pana”, która powstała w 2010 r. Grupa ta skupia w swoich szeregach młodzież licealną, studentów’ oraz osoby już pracujące. Członkowie teatru działają przy parafii św. Piotra i Pawła w Chomętowie. Z wystawianymi sztukami jeżdżą po diecezji bydgoskiej i gnieźnieńskiej. Występowali około 70 razy, głównie w kościołach, ale także w świetlicach czy Domach Kultury. Poprzez sztukę o treściach religijnych ewangelizują w swojej jak i innych parafiach. Teatr „Kamienie Pana” wystawił do tej pory spektakle: „Ecce Homo”, „Król z pustymi rękami”, „Zło dobrem zwyciężaj”, ,*,Król wschodzącego słońca” oraz „Do Betlejem nie jest daleko”. W Wielkim Poście, w 2015 r. miała miejsce kolejna premiera: „Biblijna Droga krzyżowa wierszem opowiadana”, wystawiona 8 razy (w diecezji gnieźnieńskiej i bydgoskiej). Teatr jest pasją, dlatego wkłada całe swoje serce w przygotowanie nowych spektakli, nie licząc czasu i nie oczekując zapłaty. W sztukach podejmuje rozważania o ludzkim życiu, wyborach, nie zawsze łatwych, o tym, co dobre, a co złe i jak słuchać Słowa Bożego i nim, na co dzień żyć. Budujące jest również to, że jako animator kultury, rozpala ogień służby w swoich aktorach, każde z przedstawień, poza walorami religijnymi daje widzom możliwość obcowania z prawdziwą sztuką. Jest to doceniane szczególnie na wsi, gdzie dostęp do kultury jest utrudniony.