Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaTomasz Wendt Quartet w niedzielę w Rzece Muzyki. Zagrają nowatorski jazz
Tomasz Wendt
25.07.2018 | 10:49

Tomasz Wendt Quartet w niedzielę w Rzece Muzyki. Zagrają nowatorski jazz

Na zdjęciu: Kolejny młody, choć niezwykle utalentowany i doświadczony muzyk już w niedzielę w Rzece Muzyki

Fot. mat. prasowe

W piątej odsłonie cyklu Rzeka Muzyki, już w najbliższą niedzielę (29 lipca) posłuchamy autorskiego kwartetu Tomasza Wendta – niezwykle utalentowanego saksofonisty i kompozytora.

Miłośnicy ambitnej muzyki są w te wakacje w Bydgoszczy rozpieszczani. W niedzielę znów będą mogli raczyć się jazzem w amfiteatrze Opery Nova. I to jakim! Stanie się tak za sprawą absolwenta wrocławskiej Akademii Muzycznej pochodzącego z rodziny z muzyczną tradycją. Ojciec, Adam Wendt, jest wybitnym saksofonistą jazzowym. Tomasz jednak bynajmniej nie pozostaje w jego cieniu. W wieku 28 lat ma już na koncie: I nagrodę indywidualna w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą 2013, I Nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej 2015 w Katowicach oraz II nagrodę zespołową na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii w 2016 roku. Zdobył też za album „Behind the Strings” Fryderyka 2017 (kategoria: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W żadnym razie nie jest to jedynie wszechstronny i utalentowany saksofonista-odtwórca, bo dał się już poznać jako twórczy kompozytor i improwizator. Stoi na czele kwartetu muzyków o dużym doświadczeniu i różnych inspiracjach, jednak – co pokazują nagrania i koncerty – potrafią oni znaleźć wspólny język, zachowując przy tym oryginalność. Wynika to zapewne po części z doświadczenia płynącego z „ogrania się” Wendta na scenie u boku takich znakomitości, jak Dean Brown, Eric Marienthal, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Artur Lesicki czy Atom String Quartet.

Krytycy upatrują w nim materiał na jednego z liderów polskiej sceny jazzowej, ponieważ jego kwartet, mimo że jest wyraźnie zakorzeniony w tradycji i ma klasycyzujący charakter, nie stroni również od eksploracji zupełnie nowych muzycznych ścieżek. Muzycy otwarci są na współczesne wpływy, co słychać zarówno w ich nowatorskich interpretacjach, jak i autorskich kompozycjach.

W niedzielę, 29 lipca o godzinie 19., kwartet w składzie:

Tomasz Wendt – saksofon
Dominik Wania – fortepian
Grzegorz Piasecki – kontrabas
Wojciech Buliński – perkusja

zagra między innymi utwory:

One for S. (komp. Tomasz Wendt)
One Brother, One Sister (komp. Tomasz Wendt)
Easy Living (komp. Ralph Rainger)
Recorda Me (komp. Joe Henderson)
Mr. Hinc (komp. Tomasz Wendt)
Human Nature (komp. Steve Porcaro)
You don’t know what love is (komp. Raye-DePaul)

Wstęp jest bezpłatny.

 


Powiązane treści