Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTorbyd wyburzą z opóźnieniem. Jego przyczyną są… jeże
Torbyd Bydgoszcz
03.02.2016 | 16:50

Torbyd wyburzą z opóźnieniem. Jego przyczyną są… jeże

- Konieczność osiągnięcia porozumienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska wpłynęła na zmianę terminu rozbiórki lodowiska - tłumaczą przedstawiciele Administracji Domów Miejskich.

Na zdjęciu: Lodowisko Torbyd stoi nieczynne od 2004 roku.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Torbyd od ponad dziesięciu lat pozostaje nieczynny. I od połowy poprzedniej dekady głównie straszy wyglądem. Taki stan rzeczy ma utrzymać się jeszcze maksymalnie przez kilka miesięcy.

Po kilku latach nieudanych prób sprzedania działki wraz z niszczejącym obiektem miasto zdecydowało się zorganizować przetarg na wyburzenie starego lodowiska i uporządkowanie terenów pomiędzy ulicą Chopina a trasą Uniwersytecką. W ubiegłym roku postępowanie ogłoszone przez ADM wygrała grudziądzka firma T.K.J. Matuszewski. Za zburzenie kilkudziesięcioletniego obiektu zażyczyła sobie… dwa złote (plus podatek VAT). Jak tłumaczył wówczas jeden z przedstawicieli wykonawcy, po wizji lokalnej okazało się, że materiały, z których zbudowano lodowisko, pozwolą firmie zarobić bez dodatkowego drenowania miejskiej kasy.

Pierwotne plany zakładały, że legendarne lodowisko zniknie z powierzchni ziemi jeszcze przed końcem 2015 roku. Tymczasem w niemal połowie pierwszego kwartału 2016 roku obiekt nadal stoi. Dlaczego? – Zadecydowały nieprzewidziane wcześniej przeszkody – mówi w rozmowie z nami Krzysztof Nurkiewicz z Administracji Domów Miejskich. – W trakcie prac przygotowawczych okazało się, że na terenie lodowiska bytują jeże, które są zwierzętami chronionymi.

Obecność niewielkich ssaków zmusiła wykonawców do opracowania specjalistycznej opinii dotyczącej postępowania z nimi. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zadecydowała, że jeże muszą być przeniesione w inne miejsce. I temat byłby zamknięty, gdyby nie… – …stwierdzenie siedliska chronionych ptaków – dopowiada Nurkiewicz. – Także tym razem musieliśmy uzyskać decyzję RDOŚ na naruszenie ich domostwa. Zgodę już mamy, właśnie trwają prace związane z relokacją.

Oznacza to jednak kolejne przesunięcia terminu likwidacji Torbydu. Roboty rozbiórkowe będą mogły rozpocząć się dopiero po zakończeniu prac związanych z przesiedleniem chronionych gatunków. Jak ustaliliśmy, wyburzenie lodowiska powinno nastąpić do końca połowy bieżącego roku. – Termin wyburzeń nie ma wpływu na umowę z wykonawcą, która pozostaje ważna – zapewnia Krzysztof Nurkiewicz.

Przypomnijmy, że miasto chce w 2017 roku uruchomić nowe lodowisko. Obiekt miałby powstać w sąsiedztwie hali Łuczniczka. 1 lutego ratusz ogłosił przetarg na roboty budowlane, które mają zakończyć się w drugiej połowie przyszłego roku. Zastrzeżenia mieszkańców budzą jednak rozmiary obiektu – ma on bowiem posiadać jedynie 300-osobową widownię. Zapytania w tej sprawie kierowali między innymi radni lewicy – Tomasz Puławski i Ireneusz Nitkiewicz. Tymczasem na czwartkowe przedpołudnie prezydent Rafał Bruski zwołał konferencję prasową dotyczącą właśnie budowy lodowiska, w której ma uczestniczyć między innymi przedstawiciel biura architektonicznego odpowiedzialnego za projekt obiektu na Babiej Wsi.


Powiązane treści