Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 4 • L 2
5C
Czw
5C
Pt
5C
Sob
7C
Nd
6C
Pon
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBlogiTożsamość miasta
Mural "Czerwony Kapturek i Wilk" autorstwa Natalii Rak jednej z najbardziej znanych artystek street artu w Polsce  znajdujący się na Warszawskich Bielanach.
07.02.2018 | 20:54

Tożsamość miasta

Na zdjęciu: Wielki mural wilka na Wilczaku? Dlaczego nie.

Fot. źródło: http://norbertmaksymiuk.pl

Od dłuższego czasu zastanawiam się jak sprawić, aby mieszkańcy bardziej polubili Bydgoszcz. Z pewnością działania ratusza, który niszczy tradycyjne symbole Bydgoszczy nie ułatwiają sprawy. Powodów niezadowolenia bydgoszczan jest więcej. Można wymienić ich wiele, od zdemolowania sportu, upadku dobrych zakładów pracy czy fatalnych dróg osiedlowych. Cóż, ten temat rozwiążą dopiero jesienne wybory.

Ale mam pewien pomysł który można przeprowadzić szybciej bez pomocy ratusza tylko przy współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi czy radami osiedli.

Uważam, że mieszkańcom brakuje identyfikacji ze swoimi osiedlami. Ale to zrozumiałe, jak można coś lubić jak za bardzo się nie zna jego korzeni. Uważam, że powinno się wykonać duże murale nawiązujące do historycznych nazw osiedli. A mamy bardzo ciekawe nazwy.

Wystarczy sięgnąć do zbioru legend wydanych przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Czyż nie byłyby atrakcyjne murale typu Wilczak- mural przedstawiający legendę o wilkach. Ponadto Szwederowo związane ze Szwedami, Fordon, Babia Wieś, Osowa Góra, Kapuściska, Miedzyń i inne to wszystko są nazwy które niosą z sobą ciekawą historię.

Jestem pewien, że duże murale przedstawiające w atrakcyjnej formie historię nazw osiedli przyczyniłyby się do zwiększenia sympatii i powiększenia wiedzy o naszych małych ojczyznach. Ponadto byłaby to duża atrakcja przyozdabiająca każde osiedle w Bydgoszczy, jak forma praktycznych wskazówek drogowych dla osób przyjezdnych.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści