Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNA SYGNALETragiczny listopadowy bilans na drogach. Czy jesteśmy głusi na sygnały policji?
20.11.2016 | 15:16

Tragiczny listopadowy bilans na drogach. Czy jesteśmy głusi na sygnały policji?

- Bardzo ważna jest zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego - przekonują w kolejnym apelu policjanci.

Na zdjęciu: Tylko 16 i 17 listopada policjanci ujawnili niemal trzysta wykroczeń na drogach regionu.

Fot. KWP Bydgoszcz / zdjęcie ilustracyjne

Już kilkanaście osób straciło życie w tym miesiącu na trasach całego regionu. A policjanci ponownie apelują do wszystkich uczestników ruchu o rozwagę i dostosowanie zachowania do panujących warunków.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna tragedia na bydgoskim Czyżkówku. Pożar na ulicy Byszewskiej

Niepokojące są już same liczby – tylko od 1 do 17 listopada na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do niemal czterdziestu wypadków, w których śmierć poniosło dziesięć osób, a kolejnych 39 zostało rannych. Ale to nie koniec – w analogicznym okresie doszło do ponad dwudziestu potrąceń pieszych bądź rowerzystów. Tragiczny bilans tych zdarzeń – kolejnych sześć ofiar. – Niestety, do wielu wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych – mówi podkom. Joanna Karpińska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Przykładów, również niestety, nie trzeba szukać w odległej przeszłości. W miniony poniedziałek kierowca skody potrącił na ulicy Nakielskiej 34-latka. W wyniku obrażeń mężczyzna zmarł. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, ale kolejnego dnia zgłosił się na policję. Decyzją sądu został aresztowany. [CZYTAJ WIĘCEJ] W rękach policji jest już także 29-latek, który w środę potrącił w Grocholinie w powiecie nakielskim starszego mężczyznę. 67-letnia ofiara zmarła po przewiezieniu do szpitala, a kierowcę kilkanaście godzin później ujęcie w sąsiednim województwie.

Lista podobnych historii jest bardzo długa, dlatego funkcjonariusze nieustannie apelują o ostrożność na drodze, szczególnie w obliczu coraz szybciej zapadających ciemności. – Piesi i rowerzyści są najbardziej narażeni na konsekwencje zdarzeń na drodze. Dlatego też powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Zachęcamy do używania elementów odblaskowych, również w terenie zabudowanym – komentuje podkom. Karpińska.

Należy pamiętać, że to jednak nie wszyscy adresaci policyjnych apeli. Należą też do nich kierowcy, którzy powinni – szczególnie przed przejściami dla pieszych – zmniejszać prędkość i zwracać szczególną uwagę na sytuację na drodze. Nagminne jest także wyprzedzanie na pasach lub bezpośrednio przed nimi. – Dlatego też bardzo ważna jest zasada ograniczonego zaufania do wszystkich uczestników ruchu drogowego – podkreśla Joanna Karpińska.

Policjanci nie ograniczają się jednak wyłącznie do słów. 16 i 17 listopada drogówka oraz wydział prewencji przeprowadziły na drogach zmasowane działania przeciwko piratom drogowym. Efekt – ukarano za rozmaite wykroczenia blisko trzystu kierowców i kilkudziesięciu pieszych. Zatrzymano także trzech pijanych kierujących autami. Mundurowi zapowiadają, że podobne akcje będą podejmowali cyklicznie.


Powiązane treści