Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaTramwaje bydgoskiej firmy trafią do Trójmiasta. Podpisano umowę na ich dostawę
15.02.2018 | 13:22

Tramwaje bydgoskiej firmy trafią do Trójmiasta. Podpisano umowę na ich dostawę

Do Gdańska trafi piętnaście nowych tramwajów.

Na zdjęciu: Umowę podpisali prezydent Gdańska, szef Gdańskich Autobusów i Tramwajów oraz przedstawiciel Pesy.

Fot. Nadesłane

Bydgoska Pesa dostarczy do Gdańska piętnaście nowych tramwajów. Pierwsze z nich na trójmiejskie tory wyjadą już w grudniu 2018 roku.

Umowę w sprawie dostawy tramwajów do Trójmiasta podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje Maciej Lisicki, a ze strony Pesy uczynił to Robert Szot – dyrektor marketingu bydgoskiej firmy.

– Nowe tramwaje zapewnią lepsze warunki pracy motorniczych i komfortowe przewozy pasażerów – mówił podczas podpisywania umowy Paweł Adamowicz. Również prezes Lisicki jest zadowolony z faktu, że to właśnie tramwaje Pesy trafią na gdańskie tory. – Cieszy nas to, że pierwsze pojazdy trafią do nas w grudniu tego roku – dodawał prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, który jednocześnie zwrócił uwagę, że aż 85% kosztów tej inwestycji to środki unijne (w sumie 268 mln zł). Z kolei dyrektor marketingu Pesy zauważył, że firma już po raz trzeci będzie przekazywać tabor do Gdańska. – Bardzo istotną kwestią dla nas jest fakt, że jesteśmy po raz trzeci dostawcą taboru dla Gdańska. Mamy nadzieję, że dobrze się on spisuje od strony technicznej i jest zadowolenie mieszkańców oraz wszystkich użytkowników – podkreślał Robert Szot.

Na mocy podpisanej umowy, na gdańskie tory wyjedzie piętnaście wagonów tramwajowych wieloczłonowych, dwukierunkowych i całkowicie niskopodłogowych o długości do 32,5 m. Do składów wjedzie 200 osób, z czego 32 miejsca będą siedzące. Siedzenia w tramwaju będą ustawione przodem lub tyłem do kierunku jazdy, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczały szerokość przejścia. Pojazdy będą wyposażone w odkładane ręcznie platformy dla niepełnosprawnych, zostanie też wydzielona powierzchnia przeznaczona dla wózków inwalidzkich i wózków dziecięcych. W trosce o potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób niewidomych i niedowidzących – wszystkie kolumny i poręcze będą wykonane w kolorze żółtym, a przyciski w tramwaju będą również opisane w alfabecie Braille`a. W kabinach dla motorniczych natomiast będą wygodniejsze fotele dla kierujących pojazdami, a także nowy, bardziej ergonomiczny pulpit.

Dodatkowo każdy nowy tramwaj będzie wyposażony w defibrylator AED (umieszczony w kabinie motorniczego). Tramwaje będą też przystosowane do pokonywania wzniesień wynoszących do 6%, z możliwością zatrzymania się na wymienionym odcinku. Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring wewnętrzny oraz system informacji pasażerskiej. Tramwaje zostaną wyposażone w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych.  

Projekt będzie realizowany w do końca listopada 2020 r.


Powiązane treści