Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaTramwaje wrócą na Chodkiewicza. I to jeszcze przed świętami
Linia nr 6 Bydgoszcz
08.12.2016 | 10:50

Tramwaje wrócą na Chodkiewicza. I to jeszcze przed świętami

Po ponad rocznej przerwie otwarta zostanie wschodnia część ulicy Chodkiewicza. Jej remont pochłonął ponad dwadzieścia milionów złotych.

Na zdjęciu: Linia nr 6 po kilkunastu miesiącach wróci na stałą trasę pomiędzy Bielawami a Łęgnowem.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

Od przyszłej soboty, 17 grudnia tramwaje ponownie będą obsługiwały ulicę Chodkiewicza. Trwający kilkanaście miesięcy remont po opóźnieniach i odbiorach dobiegł końca.

ZOBACZ TAKŻE: Rozkład jazdy po powrocie tramwajów na Bielawy. Wszystkie zmiany po 17 grudnia

Linie nr 4 i 6, które standardowo kursowały do pętli Bielawy, wrócą na nią od 17 grudnia. Wraz z powrotem tramwajów na ulicę Chodkiewicza zmianie ulegnie rozkład jazdy wszystkich linii tramwajowych w mieście. Linia nr 6 będzie dodatkowo zsynchronizowana z odjazdami autobusów linii nr 73. W przyszłą sobotę likwidacji ulegnie również zastępcza linia autobusowa „Za T4”.

Kompleksowa modernizacja ulicy na odcinku od ul. Wawrzyniaka do ul. Wyszyńskiego trwała do października ubiegłego roku. W ramach zadania przebudowane zostały sieci biegnące pod ziemią, przebudowie uległa również infrastruktura – położono nowe torowisko, zainstalowano automatyczne zwrotnice, a także wykonano nowe chodniki i drogę dla rowerów. – Po modernizacji ta ważna ulica stała się miejscem bezpiecznym dla kierowców, pieszych, rowerzystów i pasażerów – twierdzi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Zobacz także: Rozkład jazdy już na MetropoliaBydgoska.pl

Drogowcy zapewniają, że nowa nawierzchnia przez długi czas wytrzyma obciążenia, którym będzie poddawana. Grubość podbudowy jezdni przekracza metr, a jej konstrukcja ma sprawić, że – mimo trudnych warunków gruntowych – nawierzchnia nie będzie podatna na odkształcenia. W ramach inwestycji powstało również pięćdziesiąt miejsc parkingowych, a chodniki i zejścia z nich są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Wymieniliśmy również oświetlenie oraz sieć trakcyjną, które zostały zainstalowane na stylowych słupach, tak zwanych bydgoskich pastorałach – dodaje Kosiedowski. Na przystankach pojawiły się nowe wiaty, zainstalowano również ekrany z systemem informacji pasażerskiej.

Koszt drugiego etapu modernizacji ul. Chodkiewicza (pierwszą, po stronie zachodniej, wykonano w 2012 roku) wyniósł 23 miliony złotych. Ponad 13 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego.