Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 8km/h SW
H 17 • L 15
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITrwa konflikt w bydgoskim szpitalu. „Raz jeszcze wnosimy o podjęcie negocjacji”
szpital biziela
28.02.2018 | 11:29

Trwa konflikt w bydgoskim szpitalu. „Raz jeszcze wnosimy o podjęcie negocjacji”

Zarząd szpitala nie podjął negocjacji z lekarzami.

Na zdjęciu: W placówce trwa spór między dyrekcją, a lekarzami.

Fot. Szymon Fiałkowski

Trwa konflikt pomiędzy dyrekcją bydgoskiego szpitala im. dr Biziela a pracownikami placówki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Jak dowiedzieliśmy się od przewodniczącego OT OZZL w szpitalu im. dr Biziela w Bydgoszczy Bartosza Fiałka, zarząd placówki nie podjął z lekarzami negocjacji w kwestii lokalnego porozumienia. – W zamian zaproponował nam alternatywę: podpisanie klauzul opt-out lub wprowadzenie równoważnego czasu pracy – przekazał nam Fiałek.

Przewodniczący OT OZZL przesłał do naszej redakcji również pismo, w którym ustosunkowano się do propozycji zarządu szpitala. – Negatywnie oceniamy działania pracodawcy i będziemy podejmować wszelkie prawem przewidziane działania w celu zapobieżenia naruszenia interesów pracowników wykonujących zawód lekarza u pracodawcy – czytamy w oświadczeniu. – W szczególności będziemy monitorować i wnioskować o ocenę pod kątem zgodności z prawami pracowników tych działań, które dotyczą wydłużania dobowego czasu pracy, niezakłóconej przerwy, czy odbywania staży kierunkowych w innych niż macierzysta jednostkach, ze szczególnym uwzględnieniem „przejścia” z podstawowego systemu czasu pracy na jakikolwiek inny – dodano.

W szpitalu im. dr Biziela, 65 lekarzy-rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out, która pozwala na pracę dłuższą niż 48 godzin. – Podpisanie klauzuli opt-out leży w sferze swobodnej oceny pracownika, na którą wpływ mogą mieć wyłącznie przyczyny leżące po jego stronie. Przyczyny leżące po stronie pracodawcy są nie tylko bez znaczenia, ale nade wszystko nie mogą ingerować, czyli wpływać na decyzję pracownika – podkreślił Bartosz Fiałek.

W opinii OT OZZL, wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy nie będzie dotyczyło niektórych pracowników, którzy tworzą grupę zawodową lekarzy. – Nie jest bowiem dopuszczalne wprowadzenie równoważnego czasu pracy dla niektórych spośród tych, którzy wykonują pracę takiego samego rodzaju dotychczas zorganizowaną w ten sam sposób – zaznaczył Fiałek. I dodał: – Jeśli pracodawca wprowadzi system równoważnego czasu pracy w stosunku do lekarzy rezydentów oraz lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie pozarezydenckim i nie wprowadzi tego systemu wobec innych lekarzy wykonujących pracę w tych samych wewnętrznych komórkach organizacyjnych szpitala, to lekarze rezydenci traktowani będą gorzej niż inni lekarze. Taka decyzja jest wprost sprzeczna z art. 18 pkt. 3a Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie warunków zatrudnienia, a zatem także warunków pracy.

Lekarze ubolewają i wyrażają zaniepokojenie faktem, że ich pisemny wniosek o przystąpienie do negocjacji, który dyrekcji szpitala złożyli 12 lutego, został przez nią zignorowany. – Raz jeszcze wnosimy o podjęcie negocjacji w sprawach opisanych w naszym piśmie z 12 lutego br. – zakończył przewodniczący OT OZZL w szpitalu im. dr Biziela.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz również ze strony placówki. – My czekamy do jutra, tj. 1 marca na decyzję rezydentów, czy podpiszą klauzule opt-out. Rozmowy z lekarzami-rezydentami trwały i są cały czas prowadzone – informuje Kamila Wiecińska, rzecznik prasowa szpitala. Zaznacza przy tym, że już teraz kilkunastu lekarzy podpisało klauzulę opt-out. – Wiem też, że bardzo dużo wniosków o podpisanie tej klauzuli zostało pobranych przez pracowników szpitala – dodaje Wiecińska. Jak się dowiadujemy w placówce, pewien ogląd sytuacji będzie znany na początku marca. – Wówczas będzie podejmowana decyzja co do ewentualnych zmian organizacyjnych – kończy Kamila Wiecińska.


Podobne wpisy

Powiązane treści