Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITrwają darmowe badania profilaktyczne dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego
08.11.2017 | 10:47

Trwają darmowe badania profilaktyczne dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego

Na zdjęciu: Obraz z badania kolonoskopowego.

Fot. Nadesłane.

Jeszcze tylko do końca roku w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela potrwa bieżąca edycja programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Do wykorzystania pozostało około 100 badań. Byłaby wielka szkoda gdyby potencjalni pacjenci nie skorzystali z tej możliwość, tym bardziej, że nie mamy pewności czy i kiedy rozpocznie się ewentualna kolejna edycja programu – informuje Kamila Wiecińska ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela.

W Szpitalu Uniwersyteckim Nr 2 im. dr J. Biziela w Bydgoszczy trwa akcja darmowych badań profilaktycznych pod kątem wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Badania wykonywane są w Klinice Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania oraz w Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej Gastroenterologicznej, Kolorektalnej i Onkologicznej.

Wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium rozwoju zapewnia prawie 100% powodzenie w leczeniu tego bardzo często występującego nowotworu.

W programie mogą wziąć udział osoby: w wieku od 50 do 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego; osoby w wieku od 40 do 65 roku życia w przypadku gdy ich rodzice lub rodzeństwo chorowali na raka jelita grubego. Dodatkowo konieczna jest kwalifikacja do programu przez lekarza, który wypełnia ANKIETĘ potwierdzającą skierowanie pacjenta do programu

W programie nie mogą brać udziału osoby, u których: występują takie objawy jak chudnięcie, niedokrwistość, obecność krwi w stolcu oraz pojawienie się bez wyraźnego powodu biegunki lub zaparcia stolca; rozpoznano zaawansowane choroby głównie układu krążenia, oddechowego, moczowego i krwi; rozpoznano już chorobę jelita grubego lub wykonano u nich w ciągu ostatnich 10 latach badanie jelita grubego.

Podstawowym badaniem programu jest kolonoskopia. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Kliniką Gastroenterologii i Zaburzeń Odżywiania Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy, IV piętro sekretariat Kliniki (w celu zakwalifikowania do programu). Sekretariat Programu, nr tel.: 52 36-55-284 , 52 37-14-912, od poniedziałku do piątku w godz. 09:00 – 13:00


Powiązane treści