Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h ESE
H 22 • L 17
29C
Nd
27C
Pon
27C
Wt
24C
Sr
24C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwają przygotowania do budowy minitężni na Wyżynach, Osowej Górze i w Fordonie
tężnie bydgoszcz
17.10.2019 | 13:38

Trwają przygotowania do budowy minitężni na Wyżynach, Osowej Górze i w Fordonie

Na zdjęciu: Tężnie w Bydgoszczy będą wzorowane na tych, które powstały w Łodzi.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Niebawem rozpoczną się prace przy budowie mini-tężni na Wyżynach, Osowej Górze i w Fordonie. To jedno z ponadosiedlowych zadań, które trafiły do realizacji w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. 

Projekt realizacji podświetlonych minitężni solankowych został zgłoszony jako projekt ponadosiedlowy w ubiegłorocznej edycji BBO. W głosowaniu otrzymał on blisko 3,3 tysiąca głosów i zajął drugie miejsce, za projektem rewitalizacji fragmentu Starego Kanału Bydgoskiego. Pomysłodawczyni projektu Dorota Lakner zaproponowała trzy lokalizację dla tych budowli.

Pierwsza z tężni ma powstać na Wyżynach – na skwerze im. gen. Aleksandra Krzyżanowskiego, który znajduje się pomiędzy ulicami Modrakową oraz Bohaterów Kragujewca. Druga – na Osowej Górze, między ulicą Sardynkową i Wielorybią, a trzecia w Fordonie – na Osiedlu Niepodległości, pomiędzy blokami Wyzwolenia 100 i 102 a powstającym kompleksem Activ Park Budstol Invest.

Tężnie mają być obiektami o długości około 11 metrów i wysokości niespełna 4 metrów. Ich konstrukcja ma być wykonana z drewna sosnowego lub modrzewiowego. Solanka będzie skraplać się po gałązkach tarniny. Tężnie będą podświetlane, a w ich pobliżu ustawione zostaną też ławki i kosz na śmieci.

Obecnie urząd miasta prowadzi przygotowania do realizacji inwestycji. Wybrano już wykonawcę projektu budowlano-wykonawczego dla tężni w Fordonie i na Osowej Górze – została nim firma DKT Projekt z Łodzi. Obecnie trwa też postępowanie, które wyłoni autora dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla obiektu, który stanie na skwerze Krzyżanowskiego-Wilka. Prace przygotowawcze mają zająć około 3 miesięcy. Po ich sfinalizowaniu ratusz planuje zlecić budowę tężni.

Warto też wspomnieć, że do końca października trwa głosowanie w tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
WiolaJan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Do budowy jeszcze droga daleka. Oby nie było jak z wieżą widokową na os. Tatrzańskim. Na projekt wydali 73 tys. złotych, a później okazało się, że zgodnie z przedstawionym w projekcie kosztorysem za pozostałą kwotę nie da się wybudować wieży widokowej.

Wiola
Gość
Wiola

Nie lepiej w Myślęcinku postawić tam więcej miejsca, zrobić dużą a nie mini gdzie tłok będzie

Powiązane treści