Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPOLITYKATrzy najważniejsze osiągnięcia projektantów robotów sprzątających
980-Jumbotron
28.12.2018 | 12:46

Trzy najważniejsze osiągnięcia projektantów robotów sprzątających

Na zdjęciu:

Fot.

Odkurzacze autonomiczne są fascynującym przykładem tego, jak bardzo nowoczesna technologia może odmienić podstawowe czynności, do których przyzwyczajaliśmy się przez lata. Listę „technicznych cudów”, które doprowadziły odkurzacze do ich dzisiejsze formy, można rozbudowywać bez końca, ale warto zacząć od trzech największych dokonań.

Wykrywanie brudu

Sobota, więc odkurzanie? Nie. To bezsensowne podejście, ponieważ sprzątać należy wtedy, kiedy jest brudno. Każdy jednak wie, że niektóre miejsca można w ten sposób odkurzać dwa razy na dzień, a inne – raz na dwa tygodnie. Technologia wykrywania brudu, którą zaimplementowali inżynierowie tworzący Roombę od IRobot, to właśnie rozwiązanie tego problemu. Odkurzacz za pomocą zestawu różnych dość skomplikowanych czujników potrafi oszacować, czy dany obszar jeszcze wymaga czyszczenia, czy już jest wystarczająco czysty. To rozwinięcie idei planowania sprzątania i jednocześnie rozwiązanie, które nie tylko pozwala lepiej zadbać o czystość, ale także zminimalizować niepotrzebne zużycie energii. Dzięki wykrywaniu brudu można sprzątać niektóre miejsca choćby i codziennie, a inne zdecydowanie rzadziej.

Sprzątanie narożników

Tego rozwiązania nie musieli projektować informatycy. To raczej wynik doskonalenia szkiców i dobierania odpowiedniej wielkości każdego elementu tworzącego roboty sprzątające. Te bowiem, nawet jeśli mają kształt spłaszczonego walca, są w stanie świetnie wysprzątać narożniki. Dlaczego to tak duże osiągnięcie? Dlatego, że z tym wyzwaniem średnio radzą sobie nawet ssawki klasycznych odkurzaczy, mające, jakby się wydawało, znacznie lepszy do tego celu kształt.

W przypadku robotów sprzątających wszystko zależy do tego, jak będzie skonstruowana szczotka. To jej długość, ale również twardość włosia i jego ułożenie, zadecydują, czy robot poradzi sobie z zabrudzeniami w najbardziej niedostępnych miejscach.

Płynna nawigacja

Każdy posiadacz chińskiego odkurzacza automatycznego wie, jak bardzo te urządzenia potrafią być irytujące. Tylko kilka najwyższych modeli jest na tyle „bystrych”, by samodzielnie uprzątnąć dowolne pomieszczenie. Chińskie modele sprzed paru lat głupiały już przy pojedynczej, niezbyt dużej przeszkodzie i zamiast ją ominąć, nieustannie taranowały nawet nogi od stołu. W najnowszych modelach, które są w stanie zapamiętać rozkład pomieszczeń, nawigowanie odbywa się jeszcze sprawniej i szybciej. Trzeba się naprawdę postarać, aby robot stracił orientację w mieszkaniu. W czasie normalnej pracy w zasadzie się to nie zdarza.

To zasługa zestawu dość specyficznych czujników oraz podzespołów, które analizują spływające dane. Robot sprzątający „zna” swoje wymiary i możliwości oraz potrafi zinterpretować je w kontekście danych o otoczeniu. Dzięki temu dziś już nie zdarza się, żeby roboty sprzątające próbowały podjechać po schodach, przesunąć stół czy wjechać w szczelinę pod szafką. Na takie widowisko mogą liczyć już tylko nabywcy najtańszych i mocno niedopracowanych modeli. To w ich przypadku jednak kosztowny sposób na zapewnienie sobie kiepskiej rozrywki w nieposprzątanym mieszkaniu.


Podobne wpisy

Powiązane treści