Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trzy osoby z Bydgoszczy i okolic oszukane „na Baltic Pipe”. Straty sięgają 100 tysięcy złotych

Dodano: 10.12.2023 | 09:54

Na zdjęciu: Na oficjalnej stronie projektu Baltic Pipe znajdziemy komunikat ostrzegający przed fałszywymi publikacjami stanowiącymi próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych, które bezprawnie wykorzystują logo i projekty inwestycyjne spółki.

Fot. Gaz-System

Bydgoscy policjanci ostrzegają przed inwestowaniem w rzekome akcje spółki Baltic Pipe. Na reklamy zachęcające do inwestycji często możemy natknąć się na popularnych portalach społecznościowych. W ten sposób przestępcy, w ostatnich dniach, wyłudzili od poszkodowanych niemal 100 tysięcy złotych. – Nie dajmy się oszukać, nie klikajmy w podejrzane linki oraz nie przekazujmy swoich danych osobowych na podejrzanych stronach internetowych – przestrzegają mundurowi.

W minionym tygodniu trzy osoby z Bydgoszczy i powiatu dały się oszukać na inwestycje swoich pieniędzy w rzekome akcje spółki Baltic Pipe, odpowiedzialnej za projekt infrastrukturalny, którego celem było utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku.

Do inwestowania w akcje zachęcają reklamy umieszczane przez oszustów, na które możemy natknąć się na portalach społecznościowych. Często twarzami tych reklam są najbardziej rozpoznawalni polscy politycy, przez co wydaje się ona rzetelna. Po kliknięciu w reklamę jesteśmy przekierowywani na stronę, gdzie musimy wypełnić formularz z danymi, takimi jak imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail – podkreśla mł. asp. Krzysztof Bratz z biura prasowego bydgoskiej komendy miejskiej.

W taki sposób przestępcy zdobywają kontakt do wielu osób, a następnie w przeciągu kilku godzin dzwonią i zachęcają do wpłaty kilkuset złotych na tak zwany rzekomy portfel inwestycyjny, który został już utworzony w momencie wypełnienia formularza z danymi. W przypadku braku chęci wpłaty pieniędzy, straszą postępowaniem komorniczym.

W dalszym etapie namawiają do zainstalowania na naszym urządzeniu programu, który jak się później okazuje, służy im do zdalnej obsługi pulpitu. Dzięki temu oszuści zdobywają pełny dostęp do naszego konta, z którego wyprowadzają pieniądze – dodaje Bratz. Tylko na przestrzeni minionego tygodnia przestępcy w ten sposób wyłudzili niemal 100 tysięcy złotych od mieszkańców Bydgoszczy i powiatu.

Na oficjalnej stronie projektu Baltic Pipe znajdziemy komunikat ostrzegający przed fałszywymi publikacjami stanowiącymi próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych, które bezprawnie wykorzystują logo i projekty inwestycyjne spółki. Widnieje tam również oświadczenie, że nie prowadzą oni żadnych działań nakłaniających do inwestowania na rzecz spółki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments