Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 15 • L 14
15C
Sr
14C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
17C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITrzy przeładowane ciężarówki zatrzymane w okolicach Bydgoszczy. Jedna z nich należała do lokalnego przedsiębiorcy
09.05.2021 | 10:03

Trzy przeładowane ciężarówki zatrzymane w okolicach Bydgoszczy. Jedna z nich należała do lokalnego przedsiębiorcy

Na zdjęciu: Funkcjonariusze ITS zatrzymali w Bydgoszczy trzy ciężarówki.

Fot. ITD

Trzy przeładowane ciężarówki zatrzymał jednego dnia ten sam patrol z bydgoskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Każda miała znacznie przekroczony dozwolony nacisk osi napędowych na drogę.

W środę (5 maja) patrol bydgoskiej ITD zatrzymał do kontroli drogowej dwa zestawy i jedną dwuosiową ciężarówkę. Powodem każdej z interwencji było podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów. Inspekcyjne wagi tylko to potwierdziły.

Pierwszy został zatrzymany zestaw należący do polskiego przewoźnika. Zespół pojazdów z arkuszami blachy stalowej ważył 52,85 tony zamiast dopuszczalnych 40. Za duży tonaż spowodował, że nacisk pojedynczej osi napędowej ciągnika siodłowego przekraczał 11,5-tonową normę o blisko 3 tony i wynosił 14,45 tony. Z kolei potrójna oś naczepy zamiast przepisowych 24 ton wywierała na drogę naciski większe o ponad 6 ton (30,4 tony).

Drugi skontrolowany zestaw przewoził w stalowych kontenerach odpady produkcji zwierzęcej. Ciężarówka z ładunkiem ważyła 46,15 tony i była przeładowana ponad 6 ton. W tym przypadku nacisk podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę był przekroczony o 1,2 tony.

Trzecim z zatrzymanych do kontroli pojazdów była dwuosiowa ciężarówka, którą lokalny przedsiębiorca przewoził bloczki betonowe na paletach. W tym przypadku 18-tonowa norma masy dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu była przekroczona o ponad 5 ton. Pojazd ważył 23,3 tony. Rekordowy okazał się nacisk pojedynczej osi napędowej na drogę. Zamiast przepisowych 11,5 ton wynosił ponad 15,1.

Tak znacznie przekroczone masy całkowite pojazdów, a w szczególności ich naciski osi, prowadzą do przyspieszonej degradacji nawierzchni dróg. Transporty zostały wstrzymane do momentu przeładowania nadmiaru przewożonych towarów na inne pojazdy. Inspektorzy ukarali kierowców mandatami. Wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne. Za stwierdzone nieprawidłowości przedsiębiorcom grożą wysokie kary pieniężne.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści