Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
52% wilgotność
Wiatr: 8km/h NW
H 21 • L 18
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
25C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITu wytną, tam posadzą, czyli…zmiany w bydgoskim drzewostanie
27.10.2018 | 12:47

Tu wytną, tam posadzą, czyli…zmiany w bydgoskim drzewostanie

Na zdjęciu: Jeszcze na jesieni w mieście pojawią się nowe drzewa i krzewy.

Fot. Stanisław Gazda

Wiele zmian szykuje się w bydgoskim drzewostanie. Pod topór mają iść klony, olsze, topole i brzozy, które rosną w pobliżu Balatonu, przy ulicach Polanka i Swarzewska (53 drzewa). Z kolei w ramach programu „Odtwarzanie alei drzew w Śródmieściu” jeszcze w tym roku centrum miasta wzbogaci się o setki drzew i krzewów.

O wydanie zezwolenia na wycinkę 53 drzew przy ul. Polanka i Swarzewskiej wystąpił w zeszłym roku  dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Zgoda przyszła z Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. Wszystko dzieje się w ramach realizacji projektu aranżacji nasadzeń, w ramach którego zaplanowano nasadzenia zieleni niskiej, średniej i wysokiej oraz odtworzenie szpaleru lipy drobnolistnej od strony ul. Polanka oraz od ul. Marii Skłodowskiej-Curie. W ramach podpisanej umowy  na nasadzenia drzew i krzewów na terenie zieleni wokół Balatonu, planowane jest posadzenie ponad 70 drzew, m.in. lipy drobnolistnej, brzozy brodawkowatej, jarząbu szwedzkiego, wierzby mandżurskiej i wierzby płaczącej. W otoczeniu wybiegu dla psów oraz placu zabaw zaplanowano zieleń o charakterze izolacyjnym. Zasadzonych zostanie około tysiąca krzewów.

W ramach tegorocznych nasadzeń, nowe drzewa pojawią się przy ulicy Gdańskiej – będzie to 17 jarzębów szwedzkich. Dla nowych drzew zostaną wykonane nowe wydzielenia w chodnikach w formie wyniesionych krawężników w kształcie prostokątów o wymiarach ok. 1,20 m x 1,8 m. Nasadzenia w takiej formie wykonano w zeszłym roku po stronie wschodniej ulicy na odcinku od ul. Z. Krasińskiego do ul. Plac Wolności (11 sztuk). Nasadzenia na Gdańskiej w tym roku (strona zachodnia – na odcinku od ul. Pomorskiej do ul. Śniadeckich) zostaną wykonane w sposób identyczny jak w roku ubiegłym, aby zachować spójność kompozycji nasadzeń.  Dwa z sadzonych drzewa  znajda się dokładnie w miejscu historycznych nasadzeń, co wiąże się z koniecznością likwidacji pozostałości metalowych, zniszczonych krat.

W ramach jesiennych nasadzeń , drzewa pojawią się jeszcze w następujących miejscach: – przy ul. Unii Lubelskiej (parkowy teren zieleni wzdłuż ulicy) – 90 sztuk zróżnicowanych gatunków drzew, przy ul. 20 stycznia 1920 r.(od Al. Mickiewicza do ul. Zamojskiego) – tam posadzonych zostanie 12 sztuk jarzębów mącznych, a także przy ul. Karpackiej (po obu stronach ulicy)  – 23 lipy drobnolistnej.

Głogi, klony, jarzęby i jawory pojawiły się już przy ulicach Kołłątaja ( 12 sztuk głogów dwuszyjkowych) i Szubińskiej – tam zasadzono 63 klony i jawory.

Ponadto, planowane jest również uzupełnienie drzew w miejscu usuwanych drzew suchych w Śródmieściu  – łącznie będzie to 90 sztuk drzew, m.in. przy ul. Zduny, Sowińskiego, Chrobrego, Reymonta, Szymanowskiego, Staszica, Piotra Skargi, Szwalbego, Markwarta, Piotrowskiego, Jagiellońskiej, Bernardyńskiej, Kwiatowej i Hetmańskiej.

Planowane zakończenie prac to przełom listopada i grudnia tego roku.


Podobne wpisy

Powiązane treści