Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 6 • L 4
4C
Sr
5C
Czw
5C
Pt
5C
Sob
5C
Nd
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIUbezpieczenie bagażu – co zapewnia?
ubezpieczenie-bagazu-co-zapewnia
02.07.2019 | 12:37

Ubezpieczenie bagażu – co zapewnia?

Na zdjęciu:

Fot.

Większość osób, które planują wybrać się na wymarzone wakacje za granicą, przejmuje się bezpieczeństwem swojego bagażu podczas podróży. Lepiej tego uniknąć i zastanowić się nad jego ochroną poprzez specjalne ubezpieczenie. W poniższym tekście w szczegółowy sposób scharakteryzowaliśmy taki rodzaj polisy, wskazaliśmy co obejmuje, oraz omówiliśmy jak przebiega proces ubiegania się o odszkodowanie. Ponadto radzimy, w jaki sposób znaleźć najtańszą ofertę ubezpieczeniową.

Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?

Jeżeli planujesz wybrać się na zagraniczne wakacje, koniecznie zastanów się nad zakupem ubezpieczenia bagażu, ponieważ zyskasz prawo do ubiegania się o odszkodowanie w razie kradzieży, utraty czy zniszczenia walizki z rzeczami osobistymi lub sprzętem elektronicznym. Taki rodzaj ochrony pozwoli spędzić urlop bez stresu związanego z myślą, że w nieoczekiwany sposób możemy stracić swoje mienie i nie otrzymać zwrotu pieniędzy.

Obecnie na naszym rynku większość firm ubezpieczeniowych proponuje szeroki zakres ochrony bagażu podróżnego. Co obejmuje taki rodzaj polisy? To zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego przed wybraniem konkretnego ubezpieczenia, najpierw należy zapoznać się z warunkami kilku ofert i koniecznie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

W przypadku takiej polisy firmy ubezpieczeniowe zwykle gwarantują odszkodowanie w razie ewentualnego zniszczenia czy zagubienia bagażu na lotnisku, porcie, hotelu, taksówce czy wycieczce krajoznawczej. Ponadto każde towarzystwo udzieli nam pomocy w takiej sytuacji, wystarczy, że zadzwonimy do obsługi klienta i poinformujemy o nieszczęśliwym zdarzeniu.

Jak uzyskać odszkodowanie za skradziony bagaż?

Wielu konsumentów nie decyduje się na zakup ubezpieczenia bagażu, ponieważ wydaje im się, że w razie zaginięcia walizki uzyskanie odszkodowania jest skomplikowaną czynnością, która wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. To niewłaściwe myślenie, ponieważ większość towarzystw ubezpieczeniowych gwarantuje łatwy proces ubiegania się o rekompensatę finansową w związku z utratą swojego mienia na wakacjach.

Jak najprościej uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż? To proste, wystarczy, że zastosujemy się do następujących kwestii:

 • zgłoszenie kradzieży na najbliższym posterunku policji.
 • powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o tym, że straciliśmy swój bagaż w wyniku nieoczekiwanej kradzieży.
 • zachowanie rachunków za rzeczy, które kupiliśmy na czas braku bagażu.

W przypadku, gdy nasze rzeczy zostały zgubione, wtedy również będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie, ale tylko, gdy spełnimy poniższe warunki:

 • bagaż podróżny powinien być nadany z zachowaniem wszelkich obowiązkowych procedur i środków bezpieczeństwa.
 • bagaż musi być koniecznie nadany u zawodowego przewoźnika lotniczego.
 • opóźnienie otrzymania bagażu musi przekroczyć liczbę godzin, która jest uwzględniona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniowych (OWU).
 • trzeba przedstawić firmie ubezpieczeniowej rachunki za zakupione rzeczy, które były nam potrzebne podczas oczekiwania na zwrot bagażu.

Wyłączenia odpowiedzialności w ochronie bagażu, czyli kiedy nie dostaniemy odszkodowania?

Każdy, kto podejmie decyzję o zakupie dodatkowego ubezpieczenia bagażu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach nie będziemy mogli liczyć na uzyskanie odszkodowania finansowego za stratę rzeczy osobistych na wakacjach. Kiedy nie otrzymamy rekompensaty finansowej od towarzystwa ubezpieczeniowego? Poniżej wskazaliśmy wszystkie wyłączenia w ochronie naszych rzeczy osobistych.

 • wypadki komunikacyjne,
 • nieszczęśliwe wypadki,
 • klęski żywiołowe,
 • nieoczekiwane choroby,
 • nieudane próby kradzieży,

W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zawierać jeszcze więcej wyłączeń w ochronie bagażu. Z tego względu zawsze należy dokładnie przeanalizować dokument z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeniowymi (OWU).

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie bagażu podróżnego i nie tylko?

Na naszym rynku ubezpieczeniowym znajduje się wiele ofert z polisami turystycznymi, które zawierają dodatkowe rozszerzenie w postaci ubezpieczenia bagażu. Niestety, z powodu nadmiaru propozycji ubezpieczeniowych będziemy mieli problem z wybraniem jednej konkretnej polisy. Co zrobić w tej niekomfortowej sytuacji? Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Świetnym rozwiązaniem będzie odwiedzenie porównywarki ubezpieczeniowej https://ocenapolis.pl/, dzięki której w łatwy i co najważniejsze, szybki sposób znajdziemy najtańsze oferty ubezpieczeniowe. Ponadto dzięki temu narzędziu możemy przeanalizować warunki ubezpieczeń i ocenić je pod kątem korzyści.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści