Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H 14 • L 13
12C
Wt
11C
Sr
11C
Czw
8C
Pt
12C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUczcili wyzwolicieli
71. rocznica wyzwolenia Bydgoszczy
24.01.2016 | 14:15

Uczcili wyzwolicieli

Uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy były okazją do refleksji nad historią, dniem dzisiejszym i przyszłością naszego miasta.

Na zdjęciu: Pod pomnikiem na kwaterze żołnierzy polskich i nieznanych Polaków, złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Fot. Stanisław Gazda

Obchody 71. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej rozpoczęły się mszą po której miały miejsce uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu parafii pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

W wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz Bogusław Konieczka powiedział:

Polski żołnierz zawsze miał w swoim sercu te trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. To dla nich chciał żyć. Dlatego tak ważne jest abyśmy dzisiaj, obchodząc kolejną rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy, nie zapomnieli o naszej historii, w której odnajdujemy swoją tożsamość i prawdę o nas samych. (…) Ci wszyscy, którzy spoczywają na naszym cmentarzu, za których się dzisiaj modlimy, pokazali nam jak mamy żyć.

24 stycznia – po latach ciężkich walk i hitlerowskiej okupacji, także dla Bydgoszczy zakończyła się wojna. Bydgoszczanie odzyskali wolność i rozpoczęli naprawę wojennych zniszczeń. W wojnie jednak, niezależnie od zapisanego na kartach historii wyniku, nie ma ani wygranych, ani przegranych. Przegrywa bowiem dobro, przegrywa szacunek do życia i szczególnej, niepowtarzalnej wartości każdego człowieka.

W imieniu Prezydenta Rafała Bruskiego, głos zabrała i kwiaty pod pomnikiem na kwaterze żołnierzy polskich i nieznanych Polaków złożyła zastępca prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Powiedziała m.in.:

-Za chwilę złożymy kwiaty pod pomnikiem, kierując nasze myśli w stronę żołnierzy walczących dla naszego miasta o pokój oraz cywilów, którzy stali się ofiarami wojennej zawieruchy. Kwiaty, które złożymy, tak samo ja nasza tutaj obecność, będą pięknym symbolem pamięci o przodkach i szacunku do historii.(…)Wszystkim, którzy polegli dla wyzwolenia Bydgoszczy, ofiarujemy nie tylko dobrą pamięć. Podziękujmy im własnym, radosnym życiem, roztropnymi wyborami, decyzjami i patriotyczną postawą.

Wspólną modlitwę w intencji ofiar i wyzwolicieli poprowadził ks. Bogusław Konieczka.. Delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, miejskich, stowarzyszeń i organizacji, kombatantów, szkół  złożyły wiązanki i wieńce – wyraz wdzięczności bydgoszczan za okupiony najwyższą ofiarą dar wolności.


Powiązane treści