Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
69% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 16 • L 15
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
18C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUczczono pamięć zamordowanych w 1939 roku nauczycieli. W Parku Pamięci odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]
04.10.2020 | 22:39

Uczczono pamięć zamordowanych w 1939 roku nauczycieli. W Parku Pamięci odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]

Uroczystości odbyły się w Parku Pamięci.

Na zdjęciu: Pamiątkowa tablica została odsłonięta w toruńskim Parku Pamięci.

Fot. Mikołaj Kuras / Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

W Parku Pamięci w Toruniu odbyły się uroczystości, w czasie których odsłonięto płytę upamiętniającą zamordowanych jesienią 1939 roku polskich nauczycieli.

W uroczystościach udział wzięli m.in. marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oraz szef wojewódzkich struktur ZNP Jacek Kempski.

Tablicę poświęconą pedagogom, ofiarom antypolskich i antyinteligenckich czystek 1939 roku, odsłoniła Jadwiga Tokarska, córka zamordowanego przez niemieckich zbrodniarzy Bogusława Magiery. Marszałek województwa Piotr Całbecki przypomniał za to postać Leona Flicka – kierownika szkoły w Świerczynkach k. Torunia, który został zamordowany w lesie na toruńskiej Barbarce. – Na Pomorzu nie ma rodziny, która w tamtym czasie nie opłakiwałaby kogoś bliskiego. Tak działał eksperyment nowego hitlerowskiego „porządku” zaprowadzonego na naszych ziemiach – mówił Całbecki.

Kiedy wspominamy tamte wydarzenia musimy zwracać uwagę zna zło, które się czai w naszych sercach – byśmy nigdy nie dopuścili do eskalacji nienawiści. Żebyśmy uszanowali drugiego człowieka, żebyśmy uszanowali wzajemnie swoją godność. Tylko tak można budować pokój – w niegasnącej nadziei, że on nie jest nam dany na chwilę, że nie zgaśnie nagle, zdmuchnięty, tak jak o było przed 81 laty

– podkreślił.

Prezes ZNP podkreślał z kolei, że toruńskie obchody wpisały się w obchody 115 rocznicy powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego i setnej rocznicy związku nauczycielskiego w Toruniu. – Jest też lekcją historii dla nas wszystkich. W liczbie 30 tysięcy pomordowanych Pomorzan jest blisko 2 tysiące nauczycieli. Podczas II wojny światowej w [niemieckich] obozach śmierci, w więzieniach, katowniach, a także na terenie Rosji zginęło prawie 10 tysięcy naszych koleżanek i kolegów. Uznawali, że ich posłannictwem, ich zadaniem jest obrona polskich dzieci. To jest wkład społeczności nauczycielskiej w to, że po hekatombie II wojny światowej, po tym bezmiarze dramatu i okrucieństwa, mogliśmy mówić o odrodzonej polskiej edukacji – mówił Sławomir Broniarz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zgred
Zgred
11 miesięcy temu

Jedni w maskach. Drudzy bez masek. To się kupy nie trzyma.

Powiązane treści