Bydgoszcz
-12C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H -12 • L -13
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUczelnie rekrutują nowych studentów. Chętnych nie brakuje tak samo jak wolnych miejsc
Collegium Medicum UMK
22.08.2017 | 15:59

Uczelnie rekrutują nowych studentów. Chętnych nie brakuje tak samo jak wolnych miejsc

Na wielu kierunków wciąż można się jeszcze zapisać.

Na zdjęciu: Chęć dołączenia do grona studentów Collegium Medium wyraziło ponad siedem tysięcy osób.

Fot. Archiwum

Ponad dziesięć tysięcy kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia odnotowały łącznie wszystkie uczelnie publiczne działające na terenie Bydgoszczy po pierwszym etapie rekrutacji. Na najpopularniejszych kierunkach już nie ma wolnych miejsc, lecz na wiele innych wciąż można się jeszcze zapisać.

Największym zainteresowaniem tegorocznych maturzystów cieszyło się, tak jak w latach ubiegłych, Collegium Medicum. Chęć studiowania na tej uczelni wyraziło dokładnie 7145 osób. Ponad połowa z nich zapisała się na kierunek lekarski, gdzie na 1 miejsce zgłosiło się aż 17 osób. Wysokim zainteresowaniem podczas pierwszej tury rekrutacji cieszyła się również farmacja (8 osób na miejsce) oraz kosmetologia (6 osób na miejsce).

Collegium Medicum zamierza przyjąć docelowo 1182 osoby. O około 800 osób więcej ma szansę rozpocząć studia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zainteresowanie studiowaniem na tej uczelni w pierwszym naborze wyraziło ponad 4,5 tys. osób. – Bliższą rzeczywistości jest liczba ponad 3700 osób, które wniosły opłaty rekrutacyjne. Daje to w ogólnym ujęciu blisko 2 kandydatów na jedno miejsce – mówi Sławomir Łaniecki, rzecznik prasowy uczelni. Dla porównania warto dodać, że liczba kandydatów na rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym wyniosła niespełna dwa tysiące osób. Jest to o około 400 osób mniej, niż tegoroczny limit przyjęć. Jednak należy pamiętać, że nie jest to jeszcze ostateczny wynik tegorocznej rekrutacji, która zakończy się dopiero we wrześniu.

Na które kierunki zapisało się najwięcej chętnych podczas pierwszego etapu rekrutacji? Okazuje się, że w tej kwestii nie zmieniło się zbyt wielu w porównaniu do ubiegłego roku. Najpopularniejszymi kierunkami na UKW już do kilku lat są psychologia i filologia angielska, na których o jedno miejsce ubiegało się prawie 5 kandydatów. Popularne są także: lingwistyka stosowana j. angielski z niemieckim (bez znajomości niemieckiego), humanistyka drugiej generacji oraz kierunki inżynierskie – informatyka i mechatronika. Ponadto w tym roku sporym zainteresowaniem cieszyły się: pedagogika, administracja, ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy wychowanie fizyczne. W przypadku UTP najpopularniejsze kierunki to: informatyka stosowana, budownictwo, finanse i rachunkowość, zoofizjoterapia oraz mechanika i budowa maszyn. Mniejszym zainteresowaniem niż wcześniej cieszyła się architektura wnętrz, która w zeszłorocznej rekrutacji była w czołówce najczęściej wybieranych kierunków.

Aktualnie wszystkie trzy uczelnie prowadzą dodatkowe rekrutacje na kierunkach, na których nie został wypełniony limit przyjęć. Okazuje się, że wolne miejsca wciąż są na nowych kierunkach proponowanych przez uczelnię. Propozycja UKW, czyli przewodnictwo i pilotaż turystyczny, cieszyła się umiarkowanym zainteresowaniem. Podobnie było w przypadku nowych kierunków na UTP. Na inspekcję weterynaryjną oraz zielarstwo i fitoterapię jest ogłoszona dodatkowa rekrutacja. Jednak już wiadomo, że trzecia nowa propozycja uczelni, czyli inżynieria w biologii stosowanej nie zostanie zrealizowana w tym roku. – Nie było wymaganej liczby chętnych i kierunek ten nie będzie uruchomiony – informują przedstawiciele uczelni.

Listy kierunków, na które prowadzone są dodatkowe rekrutacje, dostępne są na stronach internetowych poszczególnych uczelni.


Podobne wpisy

Powiązane treści