Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUczniowie bydgoskiego „Elektronika” badali ciekawy epizod z przeszłości Bydgoszczy
08.12.2016 | 13:29

Uczniowie bydgoskiego „Elektronika” badali ciekawy epizod z przeszłości Bydgoszczy

Plon swoich badań uczniowie ZSE w Bydgoszczy zaprezentują na konferencji w Toruniu.

Na zdjęciu: Eksponat z wystawy bydgoskich uczniów: Przedsiębiorstwo handlowe "Siuchniński & Stobiecki" oferowało swoim klientom szeroką gamę towarów.

Fot. autorzy projektu

W Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy i dwóch szkołach toruńskich dobiega końca projekt współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pn. „Poprzez przeszłość w przyszłość”.

Udział w nim biorą uzdolnieni uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W każdym z miast uczestnicy badają mało znane fragmenty historii swojego miasta. W Toruniu jest to historia pewnego kina, karczmy Modry fartuch i Bydgoskiego Przedmieścia.

W Bydgoszczy, uczniowie „Elektronika” postanowili zbadać działalność domu towarowego Siuchniński&Stobiecki, na podstawie nigdzie nie publikowanych i nie pokazywanych dokumentów oraz eksponatów należących do wnuczki pana Siuchnińskiego. Badania uwzględniały także historię kamienicy na Starym Rynku 20, którą wybudowali panowie S i S. Efektem końcowym projektu są wystawy wirtualne i wystawy analogowe zawierające wyniki badań i dociekań uczestników. Prezentowane są na nich zdjęcia, skany dokumentów i filmy. Do tego dołączone jest tło historyczne.

Konferencja podsumowującą projekt, odbędzie się 15 i 16 grudnia w Toruniu  w sali kolumnowej przy ul. Wysoka. Bydgoscy uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych  w pierwszym dniu Konferencji zaprezentują wystawę: „Tajemnica starego wieszaka. Historia bydgoskiej rodziny kupieckiej”. W drugim dniu o „Zastosowaniu metody projektów w naliczaniu historii” mówić będą przedstawiciele „Elektronika”: Monika Staśkiewicz, Katarzyna Grabska, zaś o znaczeniu technologii informacyjnych dla rozwoju zainteresowań humanistycznych uczniów opowiedzą Grażyna i Wojciech Hermanowscy.

 


Powiązane treści