Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaUdany październik bydgoskiego lotniska? Jest jedno spore „ale”…
Port Lotniczy Bydgoszcz
05.11.2015 | 16:19

Udany październik bydgoskiego lotniska? Jest jedno spore „ale”…

Od kilku miesięcy port lotniczy im. Paderewskiego chwali się wzrostami liczby odprawionych pasażerów. Czy słusznie?

Na zdjęciu: Bydgoski port lotniczy w tym roku obsłużył już niespełna 300 tysięcy pasażerów.

Fot. Sebastian Torzewski

Październik był piątym miesiącem z rzędu, gdy bydgoski port lotniczy zanotował wynik na poziomie przekraczającym 30 tysięcy obsłużonych podróżnych. Przedstawiciele lotniska chętnie chwalą się tymi rezultatami, tyle że oznaczają one powrót do stanu z 2012 i 2013 roku.

W minionym miesiącu z usług bydgoskiego lotniska skorzystało 30 626 osób. To, jak informuje Artur Niedźwiecki, specjalista ds. marketingu w PLB, skok o 30 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Podobne, rzekomo bardzo optymistyczne, komunikaty wypływają z portu od kilku miesięcy.

Prawda o wynikach notowanych przez lotnisko w mieście nad Brdą jest jednak bardziej złożona. Co prawda, już po dziesięciu miesiącach obecnego roku poprawiło ono całoroczny rezultat za rok 2014, ale należy pamiętać, że okres między styczniem a grudniem minionego roku był dla lotniska fatalny. Ograniczenie liczby lotów przez głównego przewoźnika obecnego w PLB – Ryanaira, naprędce wprowadzane połączenie na trasie Bydgoszcz – Warszawa (realizowane przez Eurolot, a dotowane przez samorząd województwa w wymiarze około miliona złotych miesięcznie) oraz brak nowych przewoźników przyczyniło się do znaczących spadków wyników osiąganych przez PLB. Dlatego też w ubiegłym roku nie udało mu się przebić bariery 300 tysięcy podróżnych.

W tym roku wynik powyżej tego pułapu jest de facto przesądzony, gdyż od granicy dzieli lotnisko niespełna sześć tysięcy osób, ale będzie to finalnie jedynie powrót do rezultatów osiąganych w latach 2012-2013. Wówczas z usług lotniska skorzystało solidarnie ponad 340 tysięcy osób.


Powiązane treści