Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleUdawał policjanta, żeby ukraść kilkanaście tysięcy złotych. Pracownika banku nie oszukał
20.08.2020 | 12:56

Udawał policjanta, żeby ukraść kilkanaście tysięcy złotych. Pracownika banku nie oszukał

Na zdjęciu: Przestępcy często udają policjantów, aby wyłudzić pieniądze od nieświadomych ofiar.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dzięki czujności pracownika banku udało się udaremnić kolejną próbę oszustwa „na policjanta”. Jak ostrzegają funkcjonariusze, przestępcy mają coraz to nowsze pomysły na wyłudzenie pieniędzy.

W środę do 71-letniej bydgoszczanki zadzwonił telefon. Rozmówca podający się za policjanta poinformował kobietę o działaniach rzekomej szajki oszustów, którzy chcą zaciągnąć na jej dane osobowe kredyt. By uniemożliwić im dokonanie tego przestępstwa, seniorka miała wypłacić z banku 16 tysięcy złotych, które zgromadziła na koncie.  – Pieniądze te następnie miała przekazać osobie podającej się za funkcjonariusza. Kobieta uwierzyła w historię przedstawioną przez rozmówcę i udała się do banku po oszczędności – relacjonuje podkom. Lidia Kowalska z bydgoskiej komendy policji.

Na szczęście pracownik banku nie dał się oszukać i uświadomił kobietę, że padła ofiara oszustwa. – Należą się mu słowa podziękowania za godną pochwały postawę, zainteresowanie się sprawą i zdecydowane działanie – mówi podkom. Kowalska, przypominając jednocześnie, że oszuści tworzą coraz to nowe historie, dzięki którym chcą wyłudzić pieniądze. Ostatnio najczęstszym sposobem jest metoda na policjanta. – Należy pamiętać, że policjanci w żadnym wypadku nie proszą o przekazanie pieniędzy, czy o ich przelanie na jakiekolwiek konto. Jednak w przypadku, gdy otrzymamy tego typu telefon, zanim cokolwiek zrobimy, skontaktujmy się z rodziną lub policją, by zweryfikować te informacje – wyjaśnia podkom. Kowalska.

Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby sprawca wyszedł z aresztu lub informują, że prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń na starszych osobach. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o przekazanie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo o tym nie informować. – Niekiedy nawet bywa tak, że oszuści chcą być wiarygodni i podstępem każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta jako funkcjonariusza policji. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku – opisuje podkom. Kowalska i dodaje, że jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy zadzwonić na policję.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści