Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 7 • L 4
4C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
5C
Czw
7C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUjściem Brdy zajmować będzie się Gdańsk, a nie Bydgoszcz? Parlamentarzyści PiS-u napisali do ministra
Brda1-rzeka-1220x800-JW
23.10.2017 | 10:57

Ujściem Brdy zajmować będzie się Gdańsk, a nie Bydgoszcz? Parlamentarzyści PiS-u napisali do ministra

Na zdjęciu: Sprawami Brdy ma zajmować się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Fot. JW

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zostanie utworzony w Bydgoszczy. Okazuje się jednak, że według obowiązujących planów ujście Brdy do Wisły znajdzie się pod auspicjami jednostki zlokalizowanej w Gdańsku.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chętnie podawali przykład zlokalizowania w Bydgoszczy siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jako ich działań na rzecz miasta. Instytucja wchodząca w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie miałaby zajmować się  dużym fragmentem województwa kujawsko-pomorskiego, ale także wielkopolskiego i lubuskiego.

Okazuje się jednak, że zgodnie z zapisami niedawno przyjętej ustawy Prawo wodne ujście Brdy do Wisły nie będzie należało do kompetencji bydgoskiego RZGW, ale gdańskiego. – Nie jest to logiczne. Ktoś chcący prowadzić działalność na rzecze w Bydgoszczy musiałby jechać do Gdańska – przyznaje poseł Piotr Król (PiS), który razem z Tomaszem Latosem i Ewą Kozanecką skierował interpelację do ministra środowiska.

W wysłanym dokumencie parlamentarzyści pytają, czy przewidywana jest zmiana planów i włączenie Brdy oraz całej jej zlewni, w tym żeglownego, miejskiego odcinka wraz z Kanałem Bydgoskim i Notecią, do obszaru RZGW w Bydgoszczy. – Cieszymy się, że instytucja będzie w Bydgoszczy i warto teraz zadbać o jej kompetencje – tłumaczy Król.

Do tej pory drogami wodnymi zarządzały instytucje zlokalizowane w Gdańsku oraz Poznaniu. W lipcu Sejm przyjął poprawkę Senatu tworzącą także oddział  w Bydgoszczy, który ma realizować zadania związane z utrzymywaniem wód i urządzeń oraz pełnić funkcję inwestora w zakresie gospodarki wodnej. Wcześniej – jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej – w Bydgoszczy miał powstać Zarząd Dorzecza Wisły. Miasto zarezerwowało na ten cel nawet budynek po byłym gimnazjum przy ul. Baczyńskiego. Ostatecznie jednak instytucja nie powstała.


Powiązane treści