Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW i IPN pogłębiają współpracę. I planują kolejne działania

Dodano: 06.07.2017 | 14:38

W czwartkowe przedpołudnie doszło do sformalizowania współpracy pomiędzy bydgoską uczelnią a Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Na zdjęciu: Swoje podpisy pod dokumentem złożyli rektor UKW prof. Jacek Woźny oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Fot. Justyna Wróblewska

W czwartkowe przedpołudnie doszło to zapowiadanego od dłuższego czasu sformalizowania współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu a Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedstawiciele obu stron omówili perspektywy współpracy i zapowiedzieli, że nie będzie ona polegać jedynie na przeprowadzaniu wspólnych badań. 

Porozumienie o współpracy podpisano podczas partnerskiego spotkania, które rozpoczęło się kilka minut po godzinie 11:00 w siedzibie Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW przy ul. Poniatowskiego 12. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli rektor UKW prof. Jacek Woźny oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek. W uroczystości uczestniczyli również między innymi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr hab. Mirosław Golon, Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Cisewska, Dyrektor Biura Badań Historycznych IPN dr Mirosław Szumiło oraz pracownicy uczelni i zaproszeni goście.

To przypieczętowanie działalności, która już miała miejsce – powiedział przybyłym rektor UKW. Współpraca pomiędzy pracownikami naukowymi i dydaktycznymi UKW a pracownikami instytutu trwa już od wielu lat. Najgłośniejszym przykładem jej realizacji jest opublikowanie, na początku tego roku, przez krakowski oddział IPN tzw. bazy „Załoga SS KL Auschwitz” autorstwa historyka z UKW Aleksandra Lasika. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Dalsza współpraca placówek ma polegać przede wszystkim na realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz dydaktycznych, podejmowaniu przedsięwzięć wydawniczych o charakterze edukacyjnym i naukowym, organizowaniu sympozjów, seminariów, konferencji naukowych, wystaw czy promocji publikacji. Wśród propozycji przyszłych działań znajduje się między innymi przeprowadzenie badań dotyczących wiedzy młodych Polaków z regionu na temat historii Polski w XX wieku, czy zorganizowanie konferencji z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ta współpraca będzie miała swój wymiar w wielu sferach aktywności – zapowiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek. Przedstawiciele instytucji nie chcą ograniczać się do działań tylko i wyłącznie edukacyjnych i badawczych, lecz zamierzają również realizować przedsięwzięcia powiązane z aktywnością sportową. Jedną z nich jest pomysł zorganizowanie spływu kajakowego połączonego z odwiedzinami tzw. miejsc pamięci.

Pogłębienie współpracy umożliwia również reprezentantom uczelni, i nie tylko, uczestnictwo w już istniejących projektach ogólnopolskich oraz oddziałowych oraz zgłoszenie chęci udziału w tworzonych akcjach. Lista wszystkich projektów znajduje się na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej. – Myślę, że wiele wspólnie wszyscy na tej współpracy skorzystamy, a przede wszystkim nauka polska – podsumował prezes IPN.