Studenci UKW zbudowali meduzę, która bada jakość wody
Dodano: 04.11.2024 | 12:32Na zdjęciu: Robot w kształcie meduzy bada czystość wody.
Fot. UKW
Ta meduza nie jest groźna, ale pomocna i pożyteczna. Studenci informatyki i mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy stworzyli robota przypominającego bezkręgowca, który świetnie nadaje się do badania jakości wód.
Jak informuje uczelnia, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Bioniki GEKON zaprezentowali kolejny wynalazek. To robot przypominający meduzę, wyposażony w aparaturę pomiarową do bezinwazyjnego pomiaru parametrów wody. Powstał on pod okiem naukowców z Wydziału Mechatroniki UKW. Meduza ma za sobą już poważne testy – we wrześniu studenci sprawdzali jej działanie w najgłębszym basenie w Europie – Deepspot w Mszczonowie pod Warszawą, a w październiku pokazała swoje możliwości pracy na otwartych wodach w Tleniu.
– Realizacja projektu urządzenia jest bezpośrednią adaptacją naturalnego ruchu meduzy do badania jakości wody. Bionika, jako nauka, jest czerpaniem inspiracji najlepiej dostosowanych rozwiązań z natury i ich implementacji w technice. Meduza porusza się ruchem miarowym, bez wzburzania wody i dna zbiornika, jest unoszona przez prądy podwodne, podobnie jak zanieczyszczenia. To idealne warunki do bezinwazyjnego śledzenia czystości wód. Meduza wyposażona jest także w autonomiczny system wynurzania, co jest efektem współpracy studentów starszych lat i doktoranta naszego wydziału – opowiada opiekunka projektu, dr inż. Zuzanna Kunicka-Kowalska.
Restaurant Week w Bydgoszczy. Zobacz, co serwuje Noto Ramen
@metropoliabydgoska.pl W ramach drugiej edycji @RestaurantWeek.Official wybraliśmy się do restauracji Noto ramen ???? Sprawdźcie jakich dań mielismy okazję spróbować z festiwalowego menu! ???? #ramen #restaurantweek #restauracja #freetime #dc #festiwal #smaki ♬ dźwięk oryginalny – MetropoliaBydgoska.PL
Wynalazek jest wyposażony w czujnik temperatury, mętności wody, akcelerometr i moduł GPS, co pozwala na monitorowanie czynników wpływających na zmiany środowiska wodnego, a w konsekwencji – dobrostan organizmów żywych.
Projekt meduzy uzyskał już pierwsze wyróżnienie w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów, organizowanego przez Radę Programową XXIX Forum Teleinformatyki.
Projekt otrzymał dofinansowanie przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu: Studenckie koła naukowe tworzą innowacje. – Możliwe jest dalsze rozwijanie urządzenia, ale obecnie realizujemy w Kole już kolejny projekt dotyczący budowy farmy wertykalnej – podsumowuje dr inż. Kunicka-Kowalska.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024