Bydgoszcz
4C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h NNW
H 4 • L 3
8C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUKW na Antarktydzie!
21.03.2017 | 10:09

UKW na Antarktydzie!

Naukowa podróż marzeń i bydgoski ślad na antarktycznym lodzie.

Na zdjęciu: Badaczki po przylocie na Antarktydę.

Fot. Materiały prasowe.

Co prawda w osobie jednego przedstawiciela uczelni, ale dobre i to…

Zwłaszcza, że dotarcie tam nie było sprawą prostą. Hydrolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – dr Danuta Szumińska, bo o niej mowa, wraz chemikiem z Politechniki Gdańskiej – mgr inż. Małgorzatą Szopińską od 30.12.2016 do 22.02.2017 r. brała udział w ekspedycji naukowej w Polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego (Wyspa Króla Jerzego, Archipelag Szetlandów Południowych). Podróż do stacji naukowej, oddalonej od Polski o ponad 14 tysięcy kilometrów zajęła badaczkom 7 dni.

Panie realizowały projekt pt. Identyfikacja i oznaczanie poziomów stężeń i translokacji zanieczyszczeń atmosferycznych w zbiornikach wodnych jako wskaźnik możliwości adaptacyjnych środowiska Antarktyki, którego kierownikiem jest prof. dr hab. Żaneta Polkowska. Wyniki badań mają umożliwić m in. szczegółowe poznanie składu chemicznego wód powierzchniowych na obszarze zachodniego wybrzeża Zatoki Admiralicji, które stanowi jednoczenie Szczególnie Chroniony Obszar Antarktyki 128 (ang. Antarctic Specially Protected Area, ASPA 128).

Celem monitoringu jest rozpoznanie zróżnicowania przestrzennego składu chemicznego wód, a także jego zmienności w czasie. Badania mają także na celu weryfikację hipotezy czy na Wsypę Króla Jerzego docierają drogą atmosferyczną zanieczyszczenia pochodzące z działalności antropogenicznej w uprzemysłowionych rejonach, np. z Ameryki Południowej. Projekt pięcioletniego monitoringu (2015-2020) realizowany jest przez zespół Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej przy współpracy z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk (IBB PAN) oraz partnerami- Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (dr Danuta Szumińska) i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dr Stanisław Chmiel).

W trakcie pobytu na Wyspie Króla Jerzego badaczki zweryfikowały lokalizację punktów pomiarowych oraz pobrały 180 próbek (wody i osadów). Panie wykonały także wstępne badania mikrobiologiczne, których wyniki mają być podstawą do budowy oczyszczalni ścieków na stacji oraz badania rekonesansowe dla celów dalszych prac naukowych, między innymi analizy zmian środowiska na terenach, z których w ostatnich kilkudziesięciu latach wycofały się lodowce.


Powiązane treści