Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
58% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 16 • L 13
16C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
4C
Czw
8C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUKW najlepszą instytucją naukową w Bydgoszczy. Według oceny ministerstwa
17.10.2017 | 14:10

UKW najlepszą instytucją naukową w Bydgoszczy. Według oceny ministerstwa

Na zdjęciu: UKW okazał się lepszy w prawie wszystkich kryteriach.

Fot. SG / archiwum

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało nowe wyniki parametryzacji uczelni. Wynika z nich, że potencjał naukowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest znacznie wyższy niż innych uczelni publicznych funkcjonujących w naszym mieście.

Raport przygotowany przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przedstawia ocenę działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej uczelni w latach 2013-2016. Ocena przeprowadzana jest na podstawie informacji o efektach działalności naukowej i badawczo-rozwojowej przedstawionych przez jednostki naukowe w ankietach złożonych w formie elektronicznej w systemie teleinformatycznym. Uczelnie są odrębnie punktowane w ramach czterech kryteriów: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, praktyczne efekty działalności naukowej i artystycznej oraz pozostałe efekty działalności naukowej i artystycznej. Uzyskane oceny są następnie porównane z wartościami ocen referencyjnych dla kategorii A i dla kategorii B, ustalonych przez KEJN i zatwierdzonych przez ministra.

Najwyższą kategorię A przyznano tylko dwóm jednostkom działającym w Bydgoszczy. Są to dwa wydziały na UKW: Wydział Humanistyczny oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii. Pozostałe pięć wydziałów działających na tej uczelni otrzymało kategorię B. Na tym samym poziomie znalazły się również wszystkie jednostki funkcjonujące na Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz pięć wydziałów prowadzonych na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (Wydział Inżynierii Mechanicznej, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oraz Wydział Zarządzania). Kategorię C przyznano dwóm pozostałym wydziałom na UTP (Wydziałowi Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska oraz Wydziałowi Hodowli i Biologii Zwierząt).

W niemal wszystkich kryteriach oceny Uniwersytet Kazimierza Wielkiego wypadł znacznie lepiej niż pozostałe dwie placówki. Jednak UTP okazało się najlepsze pod względem efektów materialnych działalności naukowej. Natomiast Wydział Lekarski Collegium Medicum uzyskał znacznie wyższy wynik niż inne uczelnie w kryterium pn. potencjał naukowy.

Wyniki tej parametryzacji pokazują, że kierunek obrany przez władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przynosi efekty. Wzrost liczby projektów naukowych, publikacji w prestiżowych czasopismach, rozwój pracowników oraz działalność artystyczna pozwoliły na uzyskanie bardzo dobrego wyniku w obecnej parametryzacji – mówią przedstawiciele UKW.

Reprezentanci uczelni podkreślają też, że tak dobry wynik to duża szansa na zachowanie statusu uniwersytetu przez UKW w świetle projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Przypomnijmy, że status uniwersytetu będzie zarezerwowany tylko dla uczelni, które w  co najmniej 3 dziedzinach nauki lub sztuki będą posiadały kategorię A+, A lub B+ oraz taką samą ocenę w co najmniej 6 dyscyplinach naukowych lub artystycznych. Kategorie naukowe zostają przyznawane poszczególnym jednostkom w formie decyzji administracyjnej.


Powiązane treści