Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczTurystykaUKW oprowadza po Bydgoszczy. Były gry, prelekcje i zwiedzanie
04.05.2016 | 18:51

UKW oprowadza po Bydgoszczy. Były gry, prelekcje i zwiedzanie

Wykładowcy oraz studenci humanistyki drugiej generacji zaprosili na wycieczkę po mieście nad Brdą dzieci ze szkoły podstawowej w Strzelcach koło Chodzieży.

Na zdjęciu: Pamiątkowa fotografia pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego.

Fot. Bogna Dominiak

We wtorek, 19 kwietnia br. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Strzelcach koło Chodzieży zawitali w Bydgoszczy i murach UKW. Szkoła, do której uczęszczają dzieci, w tym roku obchodzi 20-lecie nadania szkole imienia oraz 10-lecie wręczenia sztandaru. Wycieczka, na którą się wybrali, była połączeniem pragnienia zobaczenia dużej książnicy i tego, jak eksponowane są w niej publikacje związane z patronem szkoły oraz uczczenia Dnia Książki, a poza tym – zobaczenia samej Bydgoszczy.

Młodzi adepci nauki, pod przewodnictwem pani Wioletty Niemirskiej, zwiedzili gmach Biblioteki Głównej UKW, poznali zasady obowiązujące w bibliotece i zapoznali się z funkcjonowaniem Wypożyczalni, Działu Czasopism oraz Strefy Wolnego Dostępu. Duże wrażenie zrobiła nich ogromna przestrzeń i niezliczona ilość książek. Nowoczesne wnętrza biblioteki sprawiły, że dało się słyszeć pełne zachwytu: „Tu to i mnie chciałoby się uczyć!”.

Uczniowie wzięli także udział w zajęciach akademickich: wykładzie dr. Piotra Siudy oraz warsztatach tworzenia gier planszowych przygotowanych przez dr. Michała Mochockiego oraz grupę studentów Humanistyki 2.0 (byli to Arkadiusz Majewski, Max Mróz, Paulina Michałowska, Maciej Sikorski, Łukasz Dreżewski, Iza Dankowska, Anna Wyrwińska, Rafał Bobkowski).

Wykład dr. Piotra Siudy sprawił, że dzieci miały okazję poczuć się jak studenci – wysłuchały prelekcji na temat Kultury Internetu, w czasie której dr Siuda zwracał szczególną uwagę na zagrożenia, które czyhają na użytkowników sieci i na to, jak się przed nimi bronić. Zaproponował ciekawe rozwiązanie, które uczniowie mogą wprowadzić w domach, by zapracować na możliwość korzystania z Internetu i wypracować z rodzicami „komputerowy kompromis”.

Warsztat z tworzenia gier pozwolił uczniom na pokazanie, jak bardzo są kreatywni; w ciągu 2 godzin – z pomocą studentów – stworzyli kilka prototypów gier planszowych. Zajęcia wywołały dużo radości, a na koniec czekała jeszcze niespodzianka – wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające ukończenie warsztatów, sygnowane logiem GAMEDEC UKW.

Wizytę w Bibliotece podsumowało spotkanie z Prorektorem ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia, prof. Mariuszem Zawodniakiem, który opowiedział uczniom o samym Uniwersytecie, powiedział, na czym polega funkcja rektora, a także zaprezentował im togę rektorską wraz z łańcuchem. Dzięki temu dzieci zrozumiały, że są traktowane bardzo poważnie i poczuły się ogromnie docenione. Na koniec prof. Zawodniak wręczył wszystkim uczestnikom wycieczki pamiątkowe certyfikaty, potwierdzające udział w zajęciach i warsztatach akademickich w Bibliotece Głównej UKW oraz upominki przygotowane przez Dział Promocji i Biuro Prasowe UKW.

W Bydgoszczy dzieci wzięły udział w warsztatach w Muzeum Mydła i Historii Brudu oraz zwiedziły Stare Miasto, rozwiązując zadania z książeczki „Szyfr Pana Twardowskiego”. Duże wrażenie zrobił na nich Jaz Farny, zachwyciła ich Wyspa Młyńska, a także zaintrygowała postać Przechodzącego przez rzekę.

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Strzelcach składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy umożliwili dzieciom pobyt w Bydgoszczy i udział w tak atrakcyjnych zajęciach: Bibliotece Głównej UKW, dr. Piotrowi Siudzie, dr. Michałowi Mochockiemu, prof. Mariuszowi Zawodniakowi, Działowi Promocji UKW oraz studentom Humanistyki 2.0.


Powiązane treści