Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW poszerza swoją ofertę edukacyjną. Nowe specjalności ruszają na socjologii

Dodano: 23.05.2016 | 16:51

Wprowadzenie nowych specjalności jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na pracowników posiadających szeroki wachlarz kompetencji społecznych.

Na zdjęciu: Zajęcia dla studentów socjologii najczęściej prowadzone są w budynku przy ul. Ogińskiego 16.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Pracownicy UKW wciąż zaskakują proponując studentom zajęcia zaprojektowane w oparciu o kompetencje poszukiwane na rynku pracy. Teraz taką możliwość będą miały osoby, które zdecydują się studiować socjologię. To właśnie na tym kierunku powstały dwie nowe specjalności: „Innowacyjność w przestrzeni społecznej” oraz „Badania społeczne i rynkowe”.

Pomysłodawcami ich utworzenia są pracownicy Katedry Socjologii UKW, działającej od 2008 roku na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych. Wykładowcy zajmują się różnymi polami socjologicznych dociekań, którymi pragną zainteresować innych ludzi. Zaproponowane przez nich specjalności wystartują w październiku 2016 roku. Czym wyróżnią się od tych, które są obecne już teraz?

Specjalność „Innowacyjność w przestrzeni społecznej” stawia na wyrabianie umiejętności zajmowania się nowatorskimi inicjatywami, których celem jest podniesienie jakości życia ludzi. Polskie przykłady innowacji społecznych to m.in. akcje t.j. „Szlachetna paczka”, banki czasu, kooperatywy spożywcze, smart cities czy finansowanie społecznościowe. Innowacyjność jest priorytetem rozwoju społeczno-gospodarczego Unii Europejskiej i dlatego na proponowanej specjalności studenci nauczą się, jak tworzyć i realizować innowacyjne projekty społeczne. Poznają najnowsze trendy zmian społecznych, modyfikacji w obszarze kultury, stylu życia oraz nowych mediów. — Specjalność „Innowacyjność w przestrzeni społecznej” to propozycja skierowana do osób kreatywnych, chcących świadomie kształtować rzeczywistość społeczną — zaznacza dr Piotr Siuda z Katedry Socjologii UKW.

Druga z proponowanych specjalności: „Badania społeczne i rynkowe” skupia się na badaniach ludzkich zachowań. Kadra wykładowców wyposaży studentów w umiejętności konieczne do samodzielnego zaprojektowania i realizowania badań dotyczących np. opinii publicznej, ewaluacji, badań marketingowych, testów konsumenckich, analiz mniejszości etnicznych czy kultury popularnej. Studenci poznają tajniki realizacji badań przez Internet oraz nauczą się, jak zarządzać projektem badawczym. Praktyczne umiejętności będą szkolić pod okiem doświadczonych badaczy. — Część zajęć prowadzona będzie przez praktyków z Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Tam też studenci będą mogli realizować praktyki zawodowe — mówi dr Magdalena Szczepańska, która będzie prowadzić zajęcia ze studentami nowej specjalności.

Pracownicy Katedry Socjologii UKW pragną pomóc studentom zyskać umiejętności, które są obecnie wskazywane przez przedsiębiorców, jako najbardziej poszukiwane na rynku pracy. W związku z tym zaplanowano liczne zajęcia warsztatowe kształtujące szeroki wachlarz kompetencji społecznych.

Tak przygotowani studenci będą mogli pracować m.in. w agencjach badawczych, firmach marketingowych i reklamowych, organizacjach pozarządowych, samorządzie lokalnym, działach zarządzania zasobami ludzkimi, instytucjach kulturalnych i medialnych. Absolwenci będą również posiadać kwalifikacje niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej oraz prowadzenia organizacji pozarządowej.

Więcej informacji o nowych specjalnościach oraz studiach na kierunku Socjologia można znaleźć na stronie internetowej: www.socjologia.ukw.edu.pl