Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW w żałobie. Nie żyje dr Wacław Gauza

Dodano: 08.07.2023 | 09:35

Na zdjęciu: Dr Wacław Gauza przez 33 lata był związany z dzisiejszym UKW.

Fot. Pixabay

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poinformował o śmierci dra Wacława Gauzy, wieloletniego pracownika Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Miał niespełna 85 lat.

Dr Wacław Gauza urodził się 26 września 1938 roku w Solcu Kujawskim. Jak wspomina dr Zbigniew Dziamski, po wojnie ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące dla pracujących. W 1958 roku rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim w Bydgoszczy, które ukończył dwa lata później i od razu rozpoczął pracę w SP nr 20. Później uczył w SP 45, a następnie był zastępcą kierownika SP nr 33 przy ul. Jesionowej oraz kierownikiem SP nr 37 przy Libelta. Podczas pracy jako nauczyciel w wyżej wymienionych szkołach podstawowych w latach 1963 – 1967 studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku, którą ukończył z tytułem magistra pedagogiki.

Od 1970 roku Gauza był związany z dzisiejszym UKW – wtedy była to Wyższa Szkoła Nauczycielska. Początkowo był wykładowcą w Zakładzie Nauk Pedagogicznych na Wydziale Pedagogicznym, a od 1 października 1978 roku na stanowisku starszego wykładowcy w Instytucie Nauczania Początkowego i Wychowania Początkowego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od 1 października 1996 roku do 2003 roku pracował na stanowisku adiunkta w Katedrze Dydaktyki Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

W zakresie prowadzonej działalności dydaktycznej bardzo wysoko ceniony przez studentów. Zajęcia organizował w oparciu o koncepcje wielostronnego nauczania – uczenia się. Należał do nauczycieli wyróżniających się jako rzetelny, zawsze merytorycznie przygotowany, wprowadzający duże unaukowienie do prowadzonych zajęć, a tym samym atrakcyjność. Z dużą pasją prowadził wykłady i ćwiczenia z wykorzystaniem metod aktywizujących takich jak: metody problemowe – programowane czy heurystyczne, wyzwalające u studentów aktywność i samodzielność – wspomina dr Dziamski.


CZYTAJ TAKŻE: UKW i Chemik będą współpracować. Stypendia, wspólne projekty i wymiana doświadczeń


Jego praca i zaangażowanie zostało niejednokrotnie docenione przez środowisko naukowe i najwyższe instytucje państwowe. Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne został wielokrotnie wyróżniony nagrodami indywidualnymi przez rektora UKW, czy Złotym Krzyżem Zasługi nadanym w 1981 roku.

W 2013 roku dr Gauza, z uwagi na stan zdrowia, przeszedł na emeryturę. Niedługo potem doznał udaru mózgu i przez ostatnie dziesięć lat starał się wrócić do pełnej sprawności. Pomimo licznych zabiegów rehabilitacyjnych i pobytach w sanatoriach, już nigdy nie odzyskał pełnej sprawności. Jak podaje uczelnia, Gauza zmarł 3 lipca, w wieku niespełna 85 lat.

Nie sposób w pełni przedstawić wszystkich osiągnięć dr Wacława Gauzy z przebiegu 33 lat pracy w naszej uczelni. Jest ich jeszcze wiele. Żegnamy wieloletniego pracownika, który 33 lata przepracował w naszej uczelni, pamiętając o tym, że wniósł on istotny wkład w jej rozwój oraz kariery zawodowe nie tylko naszych absolwentów. Zapamiętamy Go jako człowieka obdarzonego szczególnymi cechami takimi jak: sumienność, rzetelność, zaangażowanie i odpowiedzialność. Wymagający w stosunku do siebie, studentów i współpracowników. Zawsze skromny, uczynny i uśmiechnięty, cieszący się z osiągnięć i awansów Koleżanek i Kolegów. Zapamiętamy Go wreszcie jako człowieka niezwykle życzliwego, oddanego swojej katedrze i uczelni, wiernego swoim zasadom – żegna swojego kolegę dr Dziamski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments