Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 11
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUKW wzniesie nowy budynek na Wyżynach. Uczelnia rozwija Collegium Psychologicum
16.07.2019 | 09:56

UKW wzniesie nowy budynek na Wyżynach. Uczelnia rozwija Collegium Psychologicum

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Nowy budynek UKW stanie obok już istniejących przy ul. Staffa. Te z kolei uczelnia zamierza wyremontować.

Fot. Stanisław Gazda

Trzy kondygnacje, niemal dwa tysiące metrów kwadratowych powierzchni i koszt – około 12 milionów złotych – tak w liczbach prezentuje się nowa inwestycja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którą uczelnia zamierza zrealizować przy ulicy Staffa w północnej części Wyżyn. Nowy budynek Collegium Psychologicum ma być gotowy na przełomie 2020 i 2021 roku.

Już zimą ubiegłego roku informowaliśmy o planach UKW, którego projekt został włączony do kontraktu terytorialnego (we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu) i pozyskał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu własne środki uczelnia będzie mogła spożytkować w większym stopniu na remont już istniejących budynków na górnym tarasie miasta. Tych bowiem ze środków zewnętrznych modernizować nie można. W planach jest kapitalny remont dachu, docieplenie murów i wymiana stolarki okiennej, nowa elewacja czy odnowienie łazienek.

Zobacz również:

Murapol planuje inwestycję niedaleko kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Nowe budynki wzniesie też uczelnia

Przedstawiciele UKW przekonują, że uczelnia chce mocno rozwijać Instytut Psychologii, bardzo dobrze oceniany przez komisję akredytacyjną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prowadzić nowe badania i połączyć to z usługami w zakresie wsparcia psychologicznego dla mieszkańców.  – W obecnych warunkach lokalowych zaczyna brakować miejsca na budowę nowych laboratoriów – wskazywał kilkanaście miesięcy temu dyrektor instytutu prof. Janusz Trempała.

Dlatego też w nowym budynku, który zostanie ulokowany w pobliżu ulicy Grzymały-Siedleckiego znajdzie się przestrzeń na nowe sale, gabinety oraz laboratoria. Uporządkowane ma zostać również otoczenie istniejących obiektów, jak również nowego. Powstanie między innymi parking na prawie sześćdziesiąt samochodów. Cały budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do istniejącej części instytutu będzie prowadził łącznik ulokowany na parterze.

W ubiegłym tygodniu UKW ogłosił przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji. To drugie podejście uczelni. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem z przyczyn proceduralnych. W postępowaniu pojawiły się zapisy sprzeczne z zasadami składania JEDZ, czyli jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Jak wyjaśniał w styczniu prorektor ds. rozwoju i współpracy prof. Marek Macko, była to wada „niemożliwa do usunięcia w toku postępowania”. Na oferty w aktualnie trwającym przetargu uczelnia czeka do 25 lipca. Pod uwagę będą brane dwa kryteria – cena (60%) oraz długość gwarancji (40%). Prace budowlane mają zakończyć się w grudniu 2020 roku. Swoje podwoje nowy budynek ma oficjalnie otworzyć do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Akademickie Centrum Pomocy Psychologicznej istnieje na Wyżynach już od 2001 roku. Celem jego powołania było stworzenie warunków nie tylko do badań naukowych, ale również kształcenia studentów poprzez praktykę i pracę z pacjentami. Powołanie Centrum Pomocy Psychologicznej ma umożliwić rozwój obu tych sektorów.

Inwestycja na Wyżynach nie jest jedyną, którą UKW planuje rozpocząć w tym roku. Budynek dawnej biblioteki przy ulicy Chodkiewicza uczelnia chce przekształcić na obiekt o funkcjach badawczych, dydaktycznych oraz administracyjno-gospodarczych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści