Bydgoszcz
3C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 4 • L 3
3C
Nd
5C
Pon
6C
Wt
7C
Sr
4C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUKW zainaugurował nowy rok akademicki. W gronie pracowniķów uczelni, studentów i licznych gości [ZDJĘCIA]
DSC_0627
12.10.2016 | 16:57

UKW zainaugurował nowy rok akademicki. W gronie pracowniķów uczelni, studentów i licznych gości [ZDJĘCIA]

W tym roku zajecia na uczelni rozpoczęło blisko 3 tys. studentów pierwszego roku.

Na zdjęciu: Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Sali Koncertowej gmachu Copernicanum przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy.

Fot. Justyna Wróblewska

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dołączył dzisiaj do grona uczelni wyższych, które oficjalnie zainaugurowały rok akademicki 2016/2017. Uroczystość odbyła się dzisiaj  w Sali Koncertowej gmachu Copernicanum przy ul. Kopernika 1 w Bydgoszczy.

O godz. 12:00 we wspomnianym miejscu pojawili się nie tylko pracownicy uczelni i studenci, ale również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościoła, wojska, policji, straży miejskiej oraz środowisk akademickich. Podczas uroczystości obecny był m.in. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, wicewojewoda Józef Ramlau oraz rektorzy innych uczelni wyższych działających w Bydgoszczy.

Na samym początku dzisiejszego spotkania nastąpiło uroczyste przekazanie insygniów władzy rektorskiej nowemu rektorowi UKW, czyli prof. Jackowi Woźnemu. Były rektor, prof. Janusz 0stoja-Zagórski przekazał swojemu następcy berło, łańcuch oraz pierścień. Następnie rozpoczęły się okolicznościowe przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał JM Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. Jacek Woźny, który w swojej wypowiedzi mówił przede wszystkim o przeszłości Uczelni, jak i przyszłych latach jej działania. – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest otwarty na budowanie związków z otoczeniem. To jeden z priorytetowych celów nowych władz rektorskich – mówił prof. Woźny. Gratulował również byłym, jak i obecnym pracownikom oraz życzył dalszych sukcesów. – Razem zaczynamy niewątpliwie nowy etap swojego życia: ja w funkcji rektora, Wy jako studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jestem przekonany, że wspólnie sprostamy wszystkim wyzwaniom i spotkamy się na niezapomnianych juwenaliach w 2017 roku oraz w kolejnych dobrych dla naszej uczelni latach. Pamiętajmy, że jest to uniwersytet nas wszystkich – po tych słowach nastąpiło uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego, którego dokonał nowy rektor uczelni.

Wykład inauguracyjny w tym roku wygłosił prof. Jacek Maciejewski. Temat jego przemówienia brzmiał następująco „Kontrowersje wokół tak zwanego chrztu Polski: fakty, oceny, konsekwencje”.

Wypowiadający się nieco później prezydent Rafał Bruski, swoje słowa kierował przede wszystkim do studentów. – To jest moment ważny w życiu, moment w którym to życie nabiera zupełnie innego tempa, w którym trzeba być bardzo odpowiedzialnym i od którego często decyduje całe życie – powiedział prezydent Bydgoszczy. Gratulacje studentom z dokonanego wyboru złożył również wicewojewoda Józef Ramlau.

Podczas uroczystości oczywiście wręczono liczne wyróżnienia i nagrody. Medal za Długoletnią Służbę przyznawany przez Prezydenta RP otrzymała mgr Wiesława Karowska. Dziewięciu nauczycieli zostało odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a czterech profesorów, z różnych uczelni, zyskało statuetkę „Mecenas Kultury”. Nie zabrakło również nagród przyznanych studentom, wśród których szczególnie wyróżniono sportowców.


Powiązane treści