Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ulga na złe długi – omawiamy zestaw podstawowych informacji prawnych

Dodano: 06.07.2023 | 08:00

Na zdjęciu: Z myślą o poszkodowanych przedsiębiorcach pojawiła się możliwość skorzystania z tzw. ulgi na złe długi.

Fot. nadesłane

Prowadząc firmę i zawierając różnego rodzaju transakcje handlowe, trzeba liczyć się z ryzykiem spotkania nieuczciwego kontrahenta. Pomimo dostarczenia produktu lub wykonania usługi nie zamierza on uregulować płatności. Każdy, choćby najmniejszy dług negatywnie wpływa na finanse firmy. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, kiedy odnotowuje się nagromadzenie tego typu zadłużeń. Z myślą o poszkodowanych przedsiębiorcach pojawiła się możliwość skorzystania z tzw. ulgi na złe długi, o której nieco więcej informacji znajdziesz w niniejszym wpisie!

Definicje prawne, czyli co kryje się pod określeniem ulgi na złe długi

Na samym początku wyjaśnijmy, czym w świetle obowiązujących przepisów jest ulga na złe długi. Najprościej mówiąc, jest to sposób pozwalający na odzyskanie podatku od nieuregulowanych przez kontrahentów płatności. Warto dodać, że z tego prawnego rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorcy płacący podatek VAT oraz podatek dochodowy PIT bądź CIT. Oczywiście, aby skorzystać ze wspomnianej ulgi, należy spełnić kilka warunków. Jednym z najważniejszych jest fakt, że powstałe zadłużenie musi być nieściągalne. Co to dokładnie oznacza? Już wyjaśniamy! W każdej umowie lub na fakturze widnieje informacja wskazująca konkretny termin, w jakim należy uiścić zapłatę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby móc skorzystać z ulgi, brak płatności musi być odnotowany przez 90 dni. Będąc przy terminach, nie można zapomnieć o najważniejszym! Ulga na złe długi jest możliwa do uzyskania tylko i wyłącznie wtedy, gdy od wystawienia faktury, a dokładniej mówiąc od końca roku, w jakim została wystawiona, nie minęły 3 lata. Samo dotrzymanie terminów nie wystarczy jednak, aby ulga została przyznana.

Warunków ciąg dalszy! Zobacz, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę chcąc uzyskać ulgę

Co, jeśli z płatnością zalega np. osoba zwolniona z podatku VAT? W takich sytuacjach powstała wierzytelność musi wpisywać się w określone wymagania. Zaznacza się, że powinna ona być potwierdzona wyrokiem sądowym, a wobec dłużnika powinno zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Jeśli zrealizowanie tego warunku jest z różnych przyczyn niemożliwe, uznaje się, że zadłużenie należy wpisać do rejestru długów. Przyznanie ulgi jest możliwe również wtedy, gdy dłużnik ogłosił upadłość konsumencką. Z podanych informacji jasno wynika, że skorzystanie z ulgi na złe podatki wymaga właściwego przygotowania. Konieczne w tym zakresie okazuje się specjalistyczne doradztwo, jakie znajdziesz pod adresem www.krgroup.pl. Pamiętaj, że niedopilnowanie wymaganych formalności będzie skutkowało utrudnionym skorzystaniem z ulgi, a tak jak już wspominaliśmy, jej brak może doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji finansowej firmy. U boku wykwalifikowanych specjalistów zyskasz pewność, że zostały spełnione wymagane warunki, a dodatkowo przygotowane dokumenty są pozbawione błędów. Firma KR Group posiada wieloletnie doświadczenie w tego typu kwestiach, ale nie tylko! Służą profesjonalnym doradztwem z zakresu księgowości, podatków itp. Skorzystaj ze współpracy przynoszącej szereg korzyści! Skontaktuj się już teraz!