Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Unijne miliony na przedłużenie trasy Uniwersyteckiej. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie

Dodano: 31.08.2017 | 15:10

Na rozbudowę TU trafi ponad 30 mln zł unijnych środków. Całkowity koszt inwestycji przekracza 36 mln zł.

Na zdjęciu: Tomasz Szymański z ZDMiKP (z prawej) odbiera umowę na dofinansowanie drugiego etapu budowy trasy Uniwersyteckiej.

Fot. Mikołaj Kuras

W czwartek w urzędzie marszałkowskim przedstawiciele samorządów z całego regionu parafowali umowy na wsparcie finansowe inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego. Największa kwota – ponad 30 milionów złotych – trafiła do Bydgoszczy.

CZYTAJ TAKŻE: Skatepark w Myślęcinku zmienił się w plac parkingowy. „To rozwiązanie tymczasowe”

Pieniądze pokryją znaczącą większość kosztów przedłużenia trasy Uniwersyteckiej – na odcinku od Wojska Polskiego do Jana Pawła II. Inwestycja, która już się rozpoczęła, pochłonie finalnie ponad 36 mln zł. Bydgoszcz otrzymała na ten cel maksymalne, 85-procentowe wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Za realizację zadania odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia. Umowę z rąk marszałka Piotra Całbeckiego odebrał p.o. dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Szymański.

W ramach rozbudowy TU ma powstać jej niemal 500-metrowe połączenie z Glinkami oraz Wyżynami, ułatwiony ma zostać także dojazd do parku przemysłowego. Na całej długości mają powstać ponadto chodniki i drogi rowerowe. Nad al. Jana Pawła II powstaje już wiadukt. Nową nawierzchnię zyska także sama ul. Glinki (na odcinku Magnuszewska – Boya-Żeleńskiego), a jej skrzyżowanie z ul. Magnuszewską i Rozłogi zostanie przekształcone w rondo.

Inwestycji towarzyszą liczne kontrowersje i sporo emocji. Na wywłaszczenie ze swoich działek nie zgadza się właściciel tartaku mieszczącego się przy ul. Ujejskiego Krzysztof Pietrzak, twierdząc, że proponowane mu odszkodowanie (na podstawie wyceny rzeczoznawcy) jest nie do przyjęcia, a cała procedura odbywa się z naruszeniem prawa. Pretensje do miasta formułowali również przedsiębiorcy z ul. Glinki, którym jej rozkopanie znacznie utrudniło prowadzenie działalności [CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT].