Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 11 • L 10
12C
Nd
15C
Pon
16C
Wt
18C
Sr
18C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoFilharmonia Pomorska i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego pogrążone w żałobie. Zmarły dwie osoby związane z nimi od lat
04.02.2021 | 18:44

Filharmonia Pomorska i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego pogrążone w żałobie. Zmarły dwie osoby związane z nimi od lat

Na zdjęciu: Małgorzata Węglerska-Posadzy, wiolonczelistka Filharmonii Pomorskiej oraz Alina Kuczkowska-Krukowska, przez wiele lat związana z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Fot. Filharmonia Pomorska / UKW

Dwie bardzo smutne wiadomości przekazały w czwartek Filharmonia Pomorska oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Zmarły związane z tymi instytucjami osoby: wiolonczelistka Małgorzata Węglerska-Posadzy oraz Alina Kuczkowska-Krukowska, w ostatnim czasie związana z Wydziałem Językoznawstwa bydgoskiej uczelni.

Informacje o śmierci obu kobiet pojawiły się na oficjalnych profilach filharmonii i UKW na Facebooku. Wynika z nich, że obie panie przegrały walkę z ciężkimi chorobami. „Śmierć Pani Małgosi jest dla nas wielkim ciosem. Nie ma słów, by opisać rozżąlenie, jakie w tej chwili odczuwamy. Głęboko zasmuceni i przygnębieni składamy Rodzinie i wszystkim Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia i najszczersze kondolencje” – napisały władze Filharmonii Pomorskiej. „Wytrwała, silna, ciepła, serdeczna, rodzinna – taką Ją zapamiętamy” – to z kolei fragment przygotowany przez pracowników UKW.

Wiolonczelistka Małgorzata Węglerska-Posadzy od lat była związana z Filharmonią Pomorską. Była koncertmistrzynią jej Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, w jej skład wchodziła od 1982 do 2018 roku. Współpracowała także z Kwartetem Pomorskim, Spring Quintet, ArtON Quartet czy duetem LaBelle. Za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana – otrzymała między innymi Brązowy Krzyż Zasługi i brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Węglerska-Posadzy pochodziła z Gdańska. Do Bydgoszczy trafiła w okresie studiów, przechodząc do miejscowej Akademii Muzycznej za namową prof. Romana Sucheckiego. Wcześniej dostała się do jego klasy bez egzaminów jako laureatka konkursu. Także w trakcie studiów rozpoczęła pracę w Filharmonii Pomorskiej. „Artystkę wyróżniały bogata osobowość i nieprzeciętny talent, wielka muzykalność i doskonały warsztat artystyczny. Umiejętność wykorzystania tych walorów pozwoliły Jej realizować najtrudniejsze partie solowe” – podkreśla filharmonia.

Alina Kuczkowska-Krukowska była z kolei od wielu lat związana z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i jego poprzedniczkami. Sama była absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej. W 1999 roku podjęła pracę w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, następnie związała się z Instytutem Kultury Fizycznej. W 2019 roku rozpoczęła natomiast pracę na Wydziale Językoznawstwa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments