Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 2 • L 0
-1C
Czw
0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-3C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUniwersytet Kazimierza Wielkiego – to już 50 lat dziejów Uczelni!
01.04.2019 | 09:30

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego – to już 50 lat dziejów Uczelni!

Na zdjęciu:

Fot.

Bydgoszcz jako miasto uniwersyteckie przyciąga do siebie tysiące młodych ludzi z całej Polski. Bez wątpienia na rozwój kultury studenckiej grodu nad Brdą niebagatelny wpływ miało powstanie w 1969 r. Wyższej Szkoły Nauczycielskiej. Przekształcona z dotychczasowego Studium Nauczycielskiego stanowiła jedną z czterech pierwszych w Polsce samodzielnych szkół wyższych, powołanych w celu kształcenia nauczycieli głównie szkół podstawowych. W początkowych latach działalności szkoła miała charakter nauczycielski, z czasem stopniowo przechodząc w akademicki. Wraz z powstaniem w 1974 r. Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie powołanej w 2000 r. Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, ukierunkowanie dydaktyczne uległo dalszemu rozwojowi, a obszary badawcze stały się rozleglejsze. Koniec lat 90. i początek nowego millenium stanowiły etap intensywnych starań uniwersyteckich. Ich zwieńczeniem było powołanie w 2005 r. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Przez 50 lat profil uczelni zmienił się. Dziś oprócz nadal dominujących kierunków humanistycznych są także kierunki społeczne, przyrodnicze, techniczne. Regularnie rozszerzano ofertę tworząc nie tylko nowe kierunki kształcenia, ale również zdobywając uprawnienia do nadawania stopni naukowych. Obecnie UKW może doktoryzować w 9 dyscyplinach naukowych a habilitować w kolejnych 4. W 1969 r. WSN zaczynał działalność z kadrą liczącą 32 nauczycieli akademickich, by po 50 latach, jako UKW, przekroczyć liczbę 600.

Rola uczelni zyskała na znaczeniu również dzięki współpracy z innymi ośrodkami badawczymi na poziomie krajowym i międzynarodowym, natomiast w ostatnich latach także na coraz silniejszych związkach z gospodarką i otoczeniem biznesowym. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to uniwersytet o ugruntowanej pozycji, największy w mieście i drugi w regionie kujawsko-pomorskim. Kształcąc studentów na blisko 60 kierunkach studiów, w tym wielu autorskich – humanistyka 2.0, innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną, kryminologia, prawo w biznesie czy rewitalizacja dróg wodnych – daje szansę młodym ludziom na zdobycie pożądanych przez pracodawców umiejętności zawodowych. Każdego roku mury uczelni opuszcza kilka tysięcy studentów, zaś ilość kończących uczelnię na przestrzeni 50 lat przekroczyła okrągłą liczbę 100 tysięcy absolwentów. Jubileusz 50-lecia skłania do podsumowań i refleksji, stanowi także bodziec do kreślenia kolejnych planów, podejmowania nowych wyzwań oraz wdrażania zmian. Uniwersytet bazując na tradycji swoich poprzedniczek, śmiało otwiera się na nowe wyzwania i kierunki rozwoju, dostosowując swój profil do aktualnych trendów społecznych i gospodarczych.

Przez cały rok 2019 na UKW odbywają się okolicznościowe koncerty, sympozja, konferencje, spotkania i inne wydarzenia dedykowane nie tylko studentom, ale również absolwentom i mieszkańcom miasta oraz regionu. Szczególnym okresem dla uczelni jest kwiecień, kiedy między innymi przypada Święto Uczelni. 25 kwietnia będzie czas na podsumowanie minionych 50 lat, odbędzie się uroczysty Senat, na którym między innymi zapadaną istotne kwestie dla przyszłości Uniwersytetu związane z wprowadzaną reformą szkolnictwa wyższego, odbędą się uroczyste promocje doktorskie i habilitacyjne, odznaczeni zostaną najbardziej zasłużeni pracownicy. W tym czasie UKW gościć będzie również oficjalne delegacje z zaprzyjaźnionych uniwersytetów zagranicznych. Wcześniej, 12 kwietnia, w Collegium Copernicanum UKW odbędzie się uroczysta Gala Jubileuszowa 50-lecia Uczelni, natomiast 26 kwietnia, w Filharmonii Pomorskiej, muzycy Uniwersytetu przygotowali dla mieszkańców grodu nad Brdą nie lada gratkę w ramach Koncertu Akademickiego. Zapraszamy do śledzenia wszystkich wydarzeń na oficjalnej stronie www Uniwersytetu.

Więcej o uczelni, jej historii i bieżących wydarzeniach znaleźć można na stronie: www.ukw.edu.pl

Metropolia_interent

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści