Bydgoszcz
7C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 7 • L 7
5C
Sr
5C
Czw
-0C
Pt
4C
Sob
3C
Nd
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBlogiUniwersytet – nasza wspólna sprawa
UKW_Collegium Copernicanum_Uniwersytet-SG-006
27.04.2018 | 19:36

Uniwersytet – nasza wspólna sprawa

Są w życiu miasta ważne wydarzenia, które determinują jego dalsze losy i rozwój - pisze poseł Michał Stasiński.

Na zdjęciu: Rząd przygotowuje reformę szkolnictwa wyższego, które ma dotyczyć między innymi Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Fot. archiwum

Są w życiu miasta ważne wydarzenia, które determinują jego dalsze losy i rozwój. W przypadku Bydgoszczy widzę trzy istotne momenty. Pierwszy to powołanie do życia województwa kujawsko-pomorskiego i ustalenie zasady dwóch stolic: w Bydgoszczy i Toruniu. Drugi to wytyczenie trasy przebiegu autostrady A1. I wreszcie trzeci, ostatni – utrata bydgoskiej Akademii Medycznej. Wszystkie te trzy wydarzenia znacząco wpłynęły na rozwój naszego miasta i nie ukrywam – w mojej opinii ten wpływ był bardzo negatywny.

Stąd też interesuje mnie dyskutowana obecnie reforma systemu szkolnictwa wyższego, która dla Bydgoszczy może okazać się kolejnym problemem. Należy głośno i wyraźnie artykułować obawy i zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie i to, jakie skutki może wywołać. Powód? Utrata przez Bydgoszcz określenia „miasto uniwersyteckie” oznacza degradację w wielu obszarach. Będzie to miało niekorzystny wpływ chociażby na napływ inwestorów, rozwój gospodarczy czy prestiż miasta.

Dlatego też politycy wszystkich szczebli i opcji politycznych oraz mieszkanki i mieszkańcy Bydgoszczy powinni głośno mówić: Nie pozwolimy na osłabianie i degradację bydgoskich uczelni. Nie możemy pozostawić decyzji co do ich przyszłości władzom uczelni z rektorami na czele. To jest nasza WSPÓLNA SPRAWA!

Michał Stasiński

poseł na Sejm RP

Bydgoszczanin,  polski prawnik, przedsiębiorca i polityk, poseł na Sejm VIII kadencji.

Panel dyskusyjny


Powiązane treści