Bydgoszcz
1C
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L -0
2C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUpał zabija! Nie zostawiaj psa w aucie!
24.06.2021 | 10:50

Upał zabija! Nie zostawiaj psa w aucie!

Na zdjęciu: Zostawienie psa w samochodzie, gdy temperatura jest wysoka, może doprowadzić do poważnych problemów naszego czworonoga.

Fot. pixabay

Mechanizm termoregulacji u psów działa zupełnie inaczej niż u ludzi. Normowanie temperatury ciała następuje poprzez dyszenie, którego konsekwencją jest znaczna utrata wody.

Szybkie podniesienie temperatury psa zostawionego w aucie oznacza niewydolność nerek, krwawienie wewnętrzne, a także niedotlenienie mózgu. Nawet jeżeli pomoc dla zwierzęcia nadejdzie odpowiednio szybko, może okazać się, że w organizmie doszło do nieodwracalnych zmian.

Gdy życie lub zdrowie zwierzęcia jest zagrożone, można wybić szybę, aby je uratować. Uzasadnia to stan wyższej konieczności (art. 26 par. 1 Kodeksu karnego.) O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić Policję! Jeżeli nie jesteśmy pewni, co należy zrobić widząc zamkniętego psa w samochodzie zadzwońmy pod nr 112 lub 997.

Pomimo licznych kampanii uświadamiających, nadal zdarzają się tragedie. Jadąc na zakupy zostawmy psa w domu. I odpuśćmy mu bieganie w upale przy rowerze. Dla naszego psa jesteśmy całym światem. Dlatego nie liczmy na to, że poinformuje nas w porę o tym, że jego organizm się przegrzewa. Szczęśliwy, że może być obok, będzie biegł aż do momentu, kiedy okaże się, że była to nasza ostatnia wspólna wyprawa. Wszyscy opiekunowie czworonogów, którzy doprowadzili do udaru psa, czy to zamykając go w samochodzie czy też ciągnąc za rowerem, są w szoku. Przecież zawsze było wszystko w porządku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści