Urban farming zyskuje na popularności. Bydgoszczanie organizują się, by dbać o miejską zieleń
Dodano: 10.07.2018 | 20:45Na zdjęciu: Jeden z ogrodów funkcjonuje przy ul. Nałkowskiej.
Fot. Szymon Fiałkowski
Enklawy zieleni wyrastają w przestrzeni miejskiej Bydgoszczy, która może już poszczycić się już pięcioma nowymi ogrodami społecznymi oraz jednym doposażonym w ramach inicjatywy.
Mieszkańcy mogą śmiało konkurować na tym polu nawet z Warszawą, która ma 6 takich ogrodów oraz Krakowem (3). Na czym ta inicjatywa polega? Jak podaje urząd miasta, dzięki pozyskaniu w 2016 i 2017 roku dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, możliwe było zrealizowanie kilku ogrodów, które tchnęły życie w okoliczne osiedla i szkoły.
Zagospodarowywanie nieużytków i terenów zaniedbanych tak, aby powstały w nich oazy zieleni sprzyja redukcji zanieczyszczenia – powstają w ten sposób w wielu miejscach małe płuca miasta pracujące całą dobę na czystość jego powietrza. Ogrody dbają przy okazji o braci mniejszych za sprawą budek dla ptaków, domków dla jeży i owadów. Urozmaiceniu ulega również krajobraz miejski – mieszkańcy mogą zrelaksować się patrząc na zieleń, gdy przysiądą na ławkach nowo powstałych ogrodów. Jednak lista zalet inicjatywy jest znacznie dłuższa, bowiem liczy się tu również, a może przede wszystkim nawet, sam proces zazieleniania wspólnej przestrzeni. Po pierwsze jest to niepowtarzalna okazja, by odebrać lekcję społeczeństwa obywatelskiego – zorganizować się w realizowaniu wspólnego celu z innymi mieszkańcami. Takie działania podnoszą przy okazji świadomość ekologiczną wszystkich aspirujących ogrodników w najlepszy z możliwych sposobów – praktyczny. Korzystają również najmłodsi – większość ogrodów powstała przy zespołach szkół, których uczniowie zdobywają edukację przyrodniczą, na przykład włączając się w program „zielonych klas”. To terenowe lekcje przyrody i biologii, podczas których uczniowie szkół i przedszkoli uczą się przez dobrą zabawę. Inicjatywa niesie ze sobą również promocję zdrowego i aktywnego trybu życia w sensie ogólnym, a także pozwala uczestnikom nasadzeń poznać pracę przy uprawach ekologicznych od strony praktycznej, czyli, między innymi, jak przygotowywać i stosować naturalne nawozy i preparaty do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Owocem tych prac są produkty upraw, z których każdy z lokalnej społeczności może skorzystać.
Jak podaje biuro prasowe urzędu miasta, od strony teoretyczno-merytorycznej pieczę nad powstawaniem ogrodów społecznych trzymają pracownicy referatu zieleni i ochrony przyrody z Wydziału Gospodarki Komunalnej, projekty nasadzeń zaś opracowali częściowo studenci architektury krajobrazu z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, natomiast wykonaniem tych projektów zajmują się również sami mieszkańcy osiedli oraz uczniowie szkół.
Gdzie można znaleźć takie ogrody?
Przy Zespole Szkół nr 29 ul. Słoneczna
Ogród powstał przez przekształcenie dawnej ścieżki edukacyjnej. Można zobaczyć tu „hotel” dla owadów oraz przejść się ścieżkami tematycznymi podziwiając ciekawe nasadzenia, jak np. morwę białą pnącą, pigwowca, hibiskus bylinowy, piwonie drzewiastą, czosnek niedźwiedzi czy hiacynty.
Przy Zespole Szkół nr 4 ul. Zofii Nałkowskiej
Dominują tu drzewa liściaste i iglaste (świerk, śliwa wiśniowa, sosna) można zobaczyć tu dereń jadalny, pigwowiec japoński, porzeczkę czerwoną, jałowiec, agrest i maliny, ale są też uprawiane rozmaite gatunki ziół i warzyw. W ogrodzie powstał również domek dla owadów zapylających.
Przy Zespole Szkół nr 1 – ul. Nakielska
To przyrodniczy azyl dla czytelników, którzy mogą rozsiąść się z ulubioną lekturą na jednej z wygodnych ławek rozstawionych na trawniku. Czytelnia umieszczona została w centralnym punkcie ogrodu, a wokół niej nasadzono rośliny iglaste, które uzupełniają krzewy liściaste i byliny. Odwiedzający ogród wypatrzą m.in. świerk biały, jałowca pospolitego, hortensję bukietową, lawendę, wrzos, szałwię, macierzankę chaber górski czy dąbrówkę rozłogową.
Na terenie Szkoły Podstawowej 10 – ul. Śląska
Centrum stanowią rabaty warzywno-kwiatowe, wokół których rosną drzewa i krzewy owocowe, kompozycję uzupełniają kwiaty jednoroczne. W ogrodzie posadzono m.in. jabłoń rajską, wiśnie niską, porzeczkę czerwoną, porzeczkę czarną, agrest, maliny, truskawki, szałwię czy bratek ogrodowy.
Ogród doposażony na osiedlu Wilczak przy kortach tenisowych TKKF „Świt”
Zasadzono tu blisko 500 roślin, głównie byliny i krzewy tawuła, kalina, winobluszcz, żurawka. Dosadzone zostały też pojedyncze drzewa m.in. jesion czy jabłoń. W cieniu drzewa utworzono kącik wypoczynkowy, wyłożony płytami i kamyczkami do wykorzystania pod stolik i krzesła. W ogrodzie zobaczyć możemy m.in. runiankę japońską, tawułę japońską, winobluszcz pięciolistkowy, bergenię sercowatą.
Skwer pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 – ul. Św. Trójcy
Pojawiły się tam starannie zaprojektowane rabaty oraz dosadzono krzewy liściaste i iglaste oraz kilka kasztanowców czerwonych. Wśród krzewów dominują trzmieliny i irgi. Kompozycje uzupełniają ozdobne trawy i zawciąg pospolity. W ogrodzie posadzono m.in. kasztanowiec czerwony, hortensję krzewiastą, jaśminowca, porzeczkę, różę, a także cis pośredni „Hicksii’. Zadbano też o strefę wypoczynkową otoczoną zielenią.
- Bydgoszczanie na imprezie w Point Club. Zobacz ZDJĘCIA! - 21 września 2023
- Starszy mężczyzna brutalnie pobity na Fordońskiej. Zostały ślady krwi - 18 września 2023
- Zabawa w Olimpic Bowling Center. Zobacz ZDJĘCIA! - 18 września 2023