Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 16.08.2019 | 18:58

Na zdjęciu: Kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej - wyjaśnia radca prawny.

Fot. archiwum

Sąd, rozstrzygając o kontaktach z dzieckiem, powinien kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, a nie interesem jednego czy obojga rodziców. Stanowisko, choć wyrażone na tle sprawy o władzę rodzicielską, ma w pełni zastosowanie do spraw, których przedmiotem są kontakty z dzieckiem. Realizuje ono bowiem założenie, że dobro dziecka pozostaje z reguły w pełnej harmonii z interesem rodziców. To tak tytułem wstępu do dzisiejszego artykułu poświęconego uregulowaniu kontaktu rodzica z dzieckiem. Przejdźmy zatem do konkretów.

Na wstępie zobowiązany jestem zaznaczyć, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina, dlatego też jego kontakt z obydwojgiem rodziców jest szczególnie ważny. Zerwanie lub ograniczenie osobistej styczności negatywnie odbija się nie tylko na wzajemnych relacjach, ale także narusza szeroko rozumiane dobro dziecka. Więź, która łączy rodziców z dzieckiem jest szczególna i potrzebna dla jego prawidłowego rozwoju.

Zgodnie z przepisem art. 113 § 1 i § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Aprobując wyrażone w orzecznictwie stanowisko, że „dobro dziecka wymaga zgodnego działania rodziców, także w zakresie widywania się z nim” podkreślam, że dziecko pozbawione kontaktu osobistego z którymkolwiek z rodziców rozwija się w sposób niepełny, gdyż obca mu jest potrzeba kreowania w sobie wartości istotnych dla tego rodzica. Uniemożliwienie utrzymania właściwego kontaktu osobistego pomiędzy rodzicem a dzieckiem narusza w zasadzie interes małoletniego. Dobru dziecka nie służy zerwanie osobistej styczności rodziców z dzieckiem.

Prawo do kontaktów z rodzicami należy do podstawowych praw osobistych dziecka i jest ono też „oczywistym warunkiem należytego sprawowania nad nim pieczy, nade wszystko zaś budowania i pielęgnowania wzajemnej więzi emocjonalnej” (J. Mazurkiewicz, Zanim pomysły nasze sczezną wraz z nami, s. 146).

Jak zatem uregulować kontakty z dzieckiem? Przede wszystkim wspólnym porozumieniem rodziców. Jeśli jednak nie jest to możliwe należy złożyć do sądu wniosek o ustalenie takich kontaktów. Warto na czas trwania postępowania złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów tak, aby te kontakty odbywały się już od momentu wydania przez sąd postanowienia w tym zakresie.

Sąd rozpatrując taką sprawę kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka. Musi więc zważyć, jaka ilość kontaktów rodzica z dzieckiem jest „odpowiednia”. Często sądy posiłkują się w tym zakresie opinią Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów. Zadaniem tego zespołu jest sporządzanie opinii w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich, na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich.

Podsumowując, kontakty z dzieckiem to nie tylko prawo, ale i w zasadzie obowiązek rodziców.

Obalam mit: kontakty z dzieckiem są niezależne od władzy rodzicielskiej.

Podstawa prawna: art. 113 § 1 i § 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U.2017.682 t.j.)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław Piątek
radca prawny
————————–
tel.: 792-262-264
www.radcapiatek.pl

0 0 votes
Article Rating
Przemysław Piątek
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments