Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 5 • L 5
-3C
Pt
-2C
Sob
10C
Nd
9C
Pon
8C
Wt
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUroczystości Katyńskie na bydgoskich Wyżynach [ZDJĘCIA]
Uroczystości Katyńskie_SG (19)
08.04.2018 | 12:57

Uroczystości Katyńskie na bydgoskich Wyżynach [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Msze i uroczystości katyńskie organizowane są tu od 1990 roku.

Fot. Stanisław Gazda

8 kwietnia o godz. 10.15 w Sanktuarium Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach, z okazji 78 rocznicy Zbrodni Katyńskiej sprawowana była msza święta po której przy Kwaterze Katyńskiej odbyły się rocznicowe uroczystości.

Msze Katyńskie w kościele na Wyżynach mają miejsce w każdą rocznicę Zbrodni Katyńskiej już od 1990 roku, czyli od powstania w Bydgoszczy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska – przypomniał prezes zarządu Marian Adamczyk. Podziękował on wicemarszałkowi województwa Zbigniewowi Ostrowskiemu, pełnomocnikowi wojewody kujawsko-pomorskiego ds. osób represjonowanych Jackowi Tarczewskiemu, wiceprezydent Bydgoszczy Iwonie Waszkiewicz a także przedstawicielom władz samorządowych, stowarzyszeń, szkół, Wojska Polskiego, Policji, harcerzom i pocztom sztandarowym, za obecność na uroczystościach.

Ich częścią były przemówienia zaproszonych gości. Zbigniew Ostrowski zauważył, że są jeszcze miejsca pochówku polskich oficerów, zamordowanych przez stalinowskich oprawców, jak to w Kuropatach, które wciąż jeszcze oczekują rzetelnego zbadania i upamiętnienia i przestrzegł z naciskiem, iż anonimowość grobów może stanowić niebezpieczny wstęp do zapomnienia. Na szczęście strażnikami pamięci są Rodziny Katyńskie. W sercach ich członków zawsze było miejsce zarówno na ogromną miłość do ojczyzny, jak i ból po stracie najbliższych.

Członkom Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, właśnie za „pełnienie straży przy ogniu polskiej pamięci”, w imieniu wojewody kujawsko-pomorskiego podziękował Jacek Tarczewski. Wiceprezydent Iwona Waszkiewicz z kolei, przemawiając w imieniu prezydenta Bydgoszczy ukłoniła się z uznaniem Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska, dziękując za pielęgnowanie tak ważnej i tak potrzebnej pamięci doświadczeń polskiego narodu i trudnej historii Europy.

Pod Krzyżem Katyńskim położone zostały wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalone zostały znicze.


Powiązane treści