Bydgoszcz
15C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 15
16C
Sob
15C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUroczystości z okazji 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski [ZDJĘCIA]
IMG_6110 (Copy)
20.01.2017 | 15:54

Uroczystości z okazji 97. rocznicy powrotu Bydgoszczy do wolnej Polski [ZDJĘCIA]

Uczczono pamięć bohaterów... Bydgoszcz na wolność czekała 148 lat.

Na zdjęciu: Wieniec od władz miejskich i wojewódzkich.

Fot. Stanisław Gazda

Msza święta w Katedrze Bydgoskiej, po niej uroczysty przemarsz na Plac Wolności, gdzie złożone zostały kwiaty i wieńce. Tak Bydgoszcz rozpoczęła świętowanie 97. Rocznicy powrotu do Macierzy.

Styczeń 1920 roku był miesiącem przełomowym dla naszego miasta. Od kilku miesięcy polscy obywatele Bydgoszczy oczekiwali wcielenia w życie ustaleń Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, który miał przynieść wyczekiwaną i zachowaną w sercach bydgoszczan przez 148 lat wolność.

20 stycznia 1920 roku na przystrojonym Starym Rynku radośnie witano pierwsze oddziały Wojska Polskiego. Wieczorem, dnia poprzedniego, niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał symboliczny klucz do miasta generalnemu komisarzowi rządu polskiego Janowi Maciaszkowi. Polska powróciła na mapy świata, a Bydgoszcz powróciła na mapy Polski.

Cześć bohaterom tamtych lat, składając wieńce i wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wolności, na którym umieszczona jest płaskorzeźba upamiętniającą wspominany dziś powrót Bydgoszczy do Polski, oddali: parlamentarzyści ziemi bydgoskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, władze kościelne, wojskowe, delegacje służb mundurowych oraz reprezentanci wielu miejskich urzędów i instytucji, organizacji kombatanckich i społecznych, harcerstwa,  nauczyciele i uczniowie bydgoskich szkół, a także bydgoszczanie, którzy z radością wspominali przełomowe wydarzania bydgoskiej historii.

Po  podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał gospodarz uroczystości, Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Zebrani wysłuchali także wystąpień: Wicewojewody Kujawsko-Pomorskiego, Józefa Ramlaua oraz Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Zbigniewa Ostrowskiego.

Na zakończenie uroczystości Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz wykonała wiązankę pieśni patriotycznych.

O godz. 14 na Starym Rynku rozpoczął się program kulturalny przygotowany przez Miejskie Centrum Kultury: m.in. rekonstrukcja historyczna, koncert niezapomnianych melodii z lat 20. i 30., zabawa szyperska oraz pokaz filmu „Wśród nocnej ciszy”, kręconego w Bydgoszczy, rozgrywającego się w latach 20. ubiegłego wieku.


Podobne wpisy

Powiązane treści