Bydgoszcz
9C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 11 • L 8
15C
Sob
18C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
17C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUrodziła się w Bydgoszczy. Do centrum badań jądrowych miała nie wejść przez „niepolskie” nazwisko
plot_zaklad_zamkniety_FreeImages
11.02.2018 | 20:27

Urodziła się w Bydgoszczy. Do centrum badań jądrowych miała nie wejść przez „niepolskie” nazwisko

Do zdarzenia doszło w minioną środę w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Na zdjęciu: Dziewczynki początkowo nie chciano wpuścić na teren ośrodka. Pomogło dopiero zdjęcie polskiego paszportu 13-latki.

Fot. FreeImages

13-letniej uczennicy jednego z toruńskich gimnazjów pracownica Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku odmówiła wejścia do obiektu. A wszystko przez obco brzmiące nazwisko dziewczynki.

Sprawę opisała Wirtualna Polska oraz „Gazeta Pomorska”. 13-latka urodziła się w Bydgoszczy, na stałe mieszka w Toruniu, jej rodzice posiadają polskie obywatelstwo, ale pochodzą z Ukrainy. W minioną środę nastolatka była jedną z 60 uczniów uczestniczących w wycieczce do centrum badań jądrowych. Na własne oczy miała z koleżankami i kolegami zobaczyć uruchomiony w pierwszej połowie lat 70. reaktor Maria oraz znajdujące się na terenie centrum laboratoria.

I wszystko przebiegałoby bezproblemowo, gdyby nie fakt, że nazwisko gimnazjalistki – Litwinienko – wzbudziło zainteresowanie jednej z pracownic centrum. Regulamin ośrodka stanowi bowiem, że wstęp do niego mają wyłącznie obywatele polscy. Obcokrajowcy mogą zostać wpuszczeni na jego teren wyłącznie za zgodą dyrekcji. Jak informuje serwis WP, nauczyciel organizujący wyjazd znał zasady panujące w centrum i już wcześniej sprawdził dokumenty wszystkich uczniów. Dzwonił również do rodziców 13-latki. – Przepraszał, mówił, że czuje się niezręcznie, ale chciał potwierdzić, czy nasza córka ma na pewno polskie obywatelstwo. Potwierdziłam, powiedziałam też, że posiada polski paszport – opowiada mama nastolatki.

Mimo to, gdy nauczyciel przekazał pracownikom niezbędne dokumenty (w tym legitymacje szkolne i numery PESEL), okazało się, że dziewczynce odmówiono wstępu do centrum. – Zdaniem pracownicy posiada ona „imię i nazwisko brzmiące nie tak, jak u większości Polaków” – relacjonowała Oksana Litwinienko, matka 13-latki. Dopiero dzięki przesłanemu przez nią zdjęciu paszportu gimnazjalistka mogła zwiedzić obiekty razem z grupą rówieśników.

Dzień po zdarzeniu przedstawiciele centrum przeprosili matkę dziewczynki za zamieszanie. Mają też przeprosić samą nastolatkę. – Poczuwam się do odpowiedzialności, rozumiem żal, rozgoryczenie i niepokój dziewczynki i jej rodziców. Dziecko w niczym nie zawiniło, ale z pewnością znalazło się w kłopotliwej sytuacji, która nie powinna mieć miejsca, dlatego musimy lepiej przygotować procedury, by wątpliwości wyjaśniać wcześniej – tłumaczył „Pomorskiej” Marek Pawłowski, rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych.


Podobne wpisy

Powiązane treści