Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeUrząd miasta chce, aby bydgoszczanie ocenili budżet obywatelski
15.12.2015 | 16:15

Urząd miasta chce, aby bydgoszczanie ocenili budżet obywatelski

Dzięki specjalnej ankiecie urzędnicy mają dowiedzieć się, jakie mankamenty programu "5/6" dostrzegają jego aktywni uczestnicy.

Na zdjęciu: Urzędnicy magistratu na uwagi mieszkańców w sprawie budżetu obywatelskiego czekają do 22 stycznia.

Fot. Wikipedia (wolna licencja)

Do 22 stycznia bydgoski ratusz czeka na opinie i uwagi dotyczące Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy zapewniają, że wskazówki od mieszkańców posłużą do ewentualnej modyfikacji kolejnej edycji programu „5/6”.

Urząd miasta postanowił zapytać bydgoszczan między innymi o ich zdanie w kwestii sposobu rozdziału środków. Dotychczas pieniądze były dzielone na 29 osiedli według kryterium ludnościowego. Ale już w ubiegłym roku pojawiały się głosy, że mniejsze jednostki mają w ten sposób związane ręce – do ich dyspozycji są zbyt małe fundusze. Radni Prawa i Sprawiedliwości wskazywali nawet, aby minimum przypadającym na dane osiedle powinna być kwota 50 tysięcy złotych.

Ale forma dystrybucji środków to tylko jeden z elementów budżetu obywatelskiego, który wywoływał dyskusję i podlegał zmianom w minionych edycjach. Modyfikacji ulegała, i jest także poddana pod konsultacje, kwestia zgłaszania projektów, ich weryfikacji oraz samego głosowania. Część mieszkańców sygnalizowała niezadowolenie chociażby z powodu ograniczeń w liczbie zgłaszanych projektów.

W czwartej edycji BBO, którego realizację zaplanowano na 2016 rok, zgłoszono niemal 600 wniosków inwestycyjnych, z czego do etapu weryfikacji skierowano połowę (resztę, jak wyjaśniają przedstawiciele ratusza, odrzucono z powodu powtarzającego się zakresu prac bądź braku odpowiednich danych wnioskodawcy). Ostatecznie do głosowania dopuszczono 152 projekty, na które swój głos oddały ponad 22 tysiące osób.

Link do ankiety można znaleźć na oficjalnej stronie miasta – www.bydgoszcz.pl.


Powiązane treści