Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L 1
4C
Czw
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoUrząd miasta pomoże zostać w domu. Wolontariusze zrobią zakupy
15.03.2020 | 09:14

Urząd miasta pomoże zostać w domu. Wolontariusze zrobią zakupy

Na zdjęciu: Urząd miasta pomoże tym, którzy w najbliższych dniach powinni ograniczyć wyjścia z domu do minimum.

Fot. piaxabay

W okresie walki z epidemią koronawirusa, który najgroźniejszy jest dla osób starszych i schorowanych, miasto uruchamia specjalną pomoc dla nich.

W poniedziałek uruchomiona zostanie specjalne infolinia, która ma uchronić mieszkańców przed koniecznością wychodzenia z domów. – Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept – wyjaśnia urząd miasta.

Zgłoszenia przyjmować będzie Biuro Zdrowia i Polityki Społecznej UMB pod numerami telefonów: 668-834-007 oraz 668-834-006 od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 20:00. Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą.

[Czytaj więcej informacji w serwisie specjalnym na temat koronawirusa dla bydgoszczan]

Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 60. roku życia, samotnie prowadzących gospodarstwo domowe lub mieszkających z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Zakupy dostarczone zostaną również do mieszkania osoby z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat, mieszka w Bydgoszczy i samotnie prowadzi gospodarstwo domowe.

Podczas rozmowy z pracownikiem Biura Zdrowia i Polityki Społecznej UMB należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Operator przekaże te informacje koordynatorowi wolontariuszy, a ten telefonicznie skontaktuje się z osobą objętą usługą i zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowie senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji.

Każda usługa będzie miała swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora – przekazany podczas rozmowy w koordynatorem wolontariuszy. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie zapuka do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę. Jeżeli nie zgłaszałeś zapotrzebowania na pomoc i nie rozmawiałeś telefonicznie z koordynatorem wolontariuszy nie otwieraj osobom podającym się za wolontariuszy drzwi!

Osoby zainteresowane pomocą seniorom w ramach wolontariatu miasto zachęca do kontaktu. Jeżeli chcesz pomóc jako wolontariusz, nie czekaj, zgłoś się pod numerami telefonu 52 58 59 273 oraz 52 58 59 445 w godz. 8.00 – 20.00 (od poniedziałku do piątku).​

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści