Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIUszkodzona przesyłka [RADCA w PIĄTEK]
26.06.2020 | 09:54

Uszkodzona przesyłka [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Zgodnie z przepisami prawa przewozowego, przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania

Fot. freeimages

 Zapewne znasz to uczucie – zamówiłeś przez internet upragniony przedmiot i czekasz na przesyłkę. Dostajesz smsa, że kurier już jest w drodze. Napięcie rośnie. Dzwonek do drzwi. Jest! Przesyłka dotarła. Ale. Niestety, jest uszkodzona. Nie przyjmujesz przesyłki, co oznacza, że będziesz musiał jeszcze poczekać. A kto ponosi za to odpowiedzialność? O tym w dzisiejszym artykule.

 Od razu napiszę, że zgodnie z przepisami prawa przewozowego, przewoźnik ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe od przyjęcia jej do przewozu aż do jej wydania oraz za opóźnienie w przewozie przesyłki. Jest to sprawa w zasadzie oczywista. Kto wyrządził szkodę, musi ją naprawić. Stronami umowy o przewóz, bo tak ustawowo nazywa się transport przesyłki są nadawca, a więc sprzedawca towaru oraz przewoźnik. A więc to nadawcy przysługuje ww. uprawnienie do dochodzenia odszkodowania od firmy kurierskiej.

Co istotne, na podstawie art. 65 prawa przewozowego, nadawca nie musi szczegółowo udowadniać momentu powstania szkody. Istotne jest, aby szkoda wystąpiła po przekazaniu przesyłki do przewozu. Zresztą, wykazanie dokładnego momentu powstania szkody byłoby dosyć karkołomne.

Należy oczywiście zaznaczyć, że przewoźnik może się bronić przed wypłatą odszkodowania. Najczęściej spotykaną metodą jest wykazanie nieprawidłowego, nieadekwatnego zabezpieczenia przesyłki. Istotne jest więc dla nadawcy, aby w protokole szkody znalazły się informacje zgodne ze stanem rzeczywistym, opisującym sposób zapakowania przesyłki.

Przy czym przywołać w tym miejscu jeszcze trzeba art. 42 prawa przewozowego, zgodnie z którym Przewoźnik może odmówić przyjęcia do przewozu rzeczy, których stan jest wadliwy lub opakowanie niedostateczne albo niemających wymaganego opakowania, a jednocześnie może uzależnić przyjęcie do przewozu rzeczy, których opakowanie nie odpowiada warunkom określonym w ustawie ( a konkretnie art. 41) lub ze śladami uszkodzenia, od zamieszczenia przez nadawcę w liście przewozowym odpowiedniego oświadczenia o stanie przesyłki.

Jako odbiorca nie poniesiesz więc żadnej szkody z tytułu uszkodzenia przesyłki lub jej zaginięcia. Poza oczekiwaniem na nową przesyłkę

Podstawa prawna: art. 41,42,65 z dnia 15 listopada 1984 r. – prawo przewozowe


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści