Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 19 • L 16
18C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUTP przygotowuje się do produkcji respiratora. Podpisano ważne umowy
18-06-2020_ podpisanie umowy_ UTP Bydgoszcz_ respirator CoViVENTILUCM01 - fot. Ryszard Wszołek
25.06.2020 | 09:21

UTP przygotowuje się do produkcji respiratora. Podpisano ważne umowy

Na zdjęciu: W minionym tygodniu podpisana została umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy informuje o kolejnym ważnym etapie przygotowań do uruchomienia produkcji respiratora, stworzonego przez naukowców z Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Prace nad prostym urządzeniem wspomagającym oddychanie trwają od początku kwietnia. W skład zespołu odpowiedzialnego za jego konstrukcję są pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz lokalnych firm Cimat i Medseven. Projektowanie odbywało się pod nadzorem dra Roberta Włodarskiego – anestezjologa i zastępcy komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy. – Jest to nie tylko przykład integracji różnych środowisk dla realizacji społecznie istotnego celu do walki z COVID-19, ale też dowód na to, jak ważna w dzisiejszych czasach jest inżynieria biomedyczna – podkreśla uczelnia.

Projektem bydgoskich naukowców i specjalistów zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zwróciło się do rektora UTP z prośbą o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji, których produkcja mogłaby się odbywać w polskich zakładach. Przed Wielkanocą rozpoczęto kompletowanie podzespołów umożliwiających budowę prototypu – jego pierwsze próby odbyły się 19 kwietnia. Urządzenie otrzymało roboczą nazwę UCM 01 – to skrót od nazw Uniwersytet, Cimat i Medseven. Po kolejnych próbach, na początku maja uczelnia zaprezentowała dopracowany model respiratora.


CZYTAJ WIĘCEJ: Na UTP zaprezentowano respirator. Ma być produkowany w Bydgoszczy


Obecnie, jak informuje UTP, trwają starania o uzyskanie stosownych zezwoleń, między innymi na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisana została także umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora, który otrzymał nazwę CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie. Umowa zawarta została między uczelnią a pracownikami firmy Cimat i Medseven, emerytowanymi pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz firmy Cimat, a także płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim – krajowym konsultantem ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jan
Gość
jan

Zaprojektować zbudować przetestować rozumiem ale od produkcji jest kto inny. Pewnie produkcja będzie się odbywać na drukarkach 3 D czyli będą to najdroższe respiratory na świecie jeden będzie drukowany miesiąc a i jakość takiej chałupniczej produkcji będzie kiepska.

Powiązane treści