UTP przygotowuje się do produkcji respiratora. Podpisano ważne umowy
Dodano: 25.06.2020 | 09:21Na zdjęciu: W minionym tygodniu podpisana została umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie.
Fot. Ryszard Wszołek/UTP
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy informuje o kolejnym ważnym etapie przygotowań do uruchomienia produkcji respiratora, stworzonego przez naukowców z Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej.
Prace nad prostym urządzeniem wspomagającym oddychanie trwają od początku kwietnia. W skład zespołu odpowiedzialnego za jego konstrukcję są pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz lokalnych firm Cimat i Medseven. Projektowanie odbywało się pod nadzorem dra Roberta Włodarskiego – anestezjologa i zastępcy komendanta szpitala wojskowego w Bydgoszczy. – Jest to nie tylko przykład integracji różnych środowisk dla realizacji społecznie istotnego celu do walki z COVID-19, ale też dowód na to, jak ważna w dzisiejszych czasach jest inżynieria biomedyczna – podkreśla uczelnia.
Projektem bydgoskich naukowców i specjalistów zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zwróciło się do rektora UTP z prośbą o pilne przygotowanie konstrukcji prostych aparatów do wentylacji, których produkcja mogłaby się odbywać w polskich zakładach. Przed Wielkanocą rozpoczęto kompletowanie podzespołów umożliwiających budowę prototypu – jego pierwsze próby odbyły się 19 kwietnia. Urządzenie otrzymało roboczą nazwę UCM 01 – to skrót od nazw Uniwersytet, Cimat i Medseven. Po kolejnych próbach, na początku maja uczelnia zaprezentowała dopracowany model respiratora.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na UTP zaprezentowano respirator. Ma być produkowany w Bydgoszczy
Obecnie, jak informuje UTP, trwają starania o uzyskanie stosownych zezwoleń, między innymi na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych. W minionym tygodniu podpisana została także umowa w sprawie udziału poszczególnych autorów respiratora, który otrzymał nazwę CoViVENTILUCM01. Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie. Umowa zawarta została między uczelnią a pracownikami firmy Cimat i Medseven, emerytowanymi pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP oraz firmy Cimat, a także płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim – krajowym konsultantem ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
- Flota zatopiona. Zawisza wygrał w Świnoujściu - 5 października 2024
- UMK atakuje Politechnikę Bydgoską. Nie chce też darowizny od miasta Bydgoszcz - 5 października 2024
- Druga jezdnia mostu Bernardyńskiego także zwężona - 5 października 2024
Zaprojektować zbudować przetestować rozumiem ale od produkcji jest kto inny. Pewnie produkcja będzie się odbywać na drukarkach 3 D czyli będą to najdroższe respiratory na świecie jeden będzie drukowany miesiąc a i jakość takiej chałupniczej produkcji będzie kiepska.