Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 4 • L 2
13C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
8C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaUwaga! Błąd na rondzie Kujawskim!
16.11.2015 | 13:16

Uwaga! Błąd na rondzie Kujawskim!

Po przebudowie ronda Kujawskiego miało tam być bezpieczniej...

Na zdjęciu: Skręt w lewo ze środkowego pasa, oznacza złamanie przepisów ruchu drogowego!

Fot. Stanisław Gazda

Kierowcy skręcający w lewo ze środkowego pasa ronda Kujawskiego w kierunku ul. Wojska Polskiego – notorycznie popełniają wykroczenie drogowe, narażając się na mandat, a co gorsza, niebezpieczną kolizję. A wszystko to z powodu błędnego oznaczenia ulicy.

Prowadzący do ronda Kujawskiego środkowy pas drogi ma dwukrotnie namalowaną strzałkę informującą o dozwolonym kierunku jazdy prosto i w lewo. Tymczasem na sygnalizacji świetlnej, nad środkowym pasem zamontowana jest strzałka nakazująca kierunek jazdy prosto. Ale przy zjeździe z ronda Kujawskiego, przerywana linia z lewej strony sugeruje, że skręt w lewo jest jednak możliwy, tak jak wskazywało na to wcześniejsze oznaczenie na jezdni. I w tym właśnie miejscu dochodzi do łamania przepisów, bo trzeba jeszcze pamiętać o sygnalizacji świetlnej…

Obecna sytuacja drogowa na rondzie Kujawskim, zdaniem policjantów z „drogówki”, to ewidentny konflikt oznaczenia poziomego z pionowym i ewidentna wina drogowców. Gdy sygnalizacja świetlna działa – wyjaśniają – jest ona nadrzędną względem wszystkich innych oznaczeń, a sygnalizator świetlny S-3 zamontowany nad środkowym pasem pokazuje, że jedynym dozwolonym kierunkiem zjazdu nim z ronda, jest kierunek na wprost. Możliwość skrętu w lewo pojawia się jedynie w przypadku nie działającej sygnalizacji świetlnej.

Po przebudowie ronda Kujawskiego miało tam być sprawniej i przede wszystkim bezpieczniej. Ale nie będzie, dopóki drogowcy nie zlikwidują błędu, zamazując na jezdni powodującą zamieszanie strzałkę w lewo. Trzeba to uczynić jak najprędzej, jeszcze zanim dojdzie tam do poważnego w skutkach wypadku.


Powiązane treści