Uważaj na toksyny w swoim mieszkaniu – mogą być groźne, jak smog
Dodano: 19.04.2017 | 14:38Na zdjęciu: Dbanie o czystość to bardzo ważna sprawa.
Fot. mat. pras.
Czy wiesz, że w Twoim mieszkaniu może znajdować się wiele elementów, przez które cierpisz na alergię lub choroby układu oddechowego? Niektóre z nich mogą być tak samo groźne, jak smog, na przykład szkodliwy formaldehyd zawarty w meblach. Zobacz, jak urządzić i sprzątać mieszkanie, by ograniczyć w nim ilość niebezpiecznych dla zdrowia toksyn.
Zarówno budynki, jak i ich wyposażenie wytwarzane są w różnorodnych standardach i z odmiennych składników. W trakcie ich użytkowania do otoczenia emitowane są różne substancje, które nie zawsze mają korzystne działanie dla człowieka. Niektóre z nich (głównie toksyny) – osadzając się w organizmie – mogą wpływać na zaburzenia systemu immunologicznego, hormonalnego, nerwowego lub powodować alergie, przewlekłe zmęczenie czy podrażnienia. Takie skutki potwierdzają chociażby wyniki badań opublikowane w Brytyjskim Magazynie Medycznym, gdzie autorzy udowadniają, że wybrane czynniki środowiskowe determinują rozwój chorób – w tym także nowotworowych. Dlatego tak ważne jest ograniczanie ilości toksyn w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Jako konsumenci stajemy przed ogromnym wyborem produktów, które nie zawsze są dla nas przyjazne, począwszy od wyposażenia, po środki do jego pielęgnacji. Musimy zatem zwrócić uwagę na oba te aspekty. Zacznijmy od pierwszego – jak sprzątać mieszkanie, by nie wprowadzać do niego dodatkowych toksyn?
Czym sprzątać mieszkanie?
W środkach do czyszczenia różnych powierzchni występuje wiele nieznanych nam substancji. Stwierdzenie występowania toksyn w konkretnych produktach nie jest łatwym zadaniem. Jednak jest konieczne do podjęcia kroków, mających na celu ich zniwelowanie. Dlatego musimy poznać ogólne zasady unikania toksyn. Jeśli będziemy ich przestrzegać, zminimalizujemy ilość szkodliwych substancji w mieszkaniu. Oto kilka sposobów na bezpieczne dla zdrowia sprzątanie:
1. Stosuj jedynie naturalne środki czyszczące. Większość takich produktów możemy wykonać samodzielnie lub zakupić w Internecie.
2. Przez buty przenosimy pestycydy i inne substancje chemiczne, dlatego warto zorganizować specjalne miejsce na obuwie z zamkniętych dostępem powietrza. Pozostałości po tych substancjach mogą bowiem pozostawać niekiedy nawet latami w chodnikach czy wykładzinach. Warto przynajmniej raz w tygodniu dezynfekować obuwie z zewnątrz, choćby pod bieżącą wodą.
3. Unikaj używania produktów do zwalczania insektów – w składzie mają one niebezpieczne, toksyczne substancje.
4. Zamiast stosowania odświeżaczy, wprowadź do domu rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze, np. palma, paproć czy dracena.
Jakie meble wybrać, aby nam nie szkodziły?
Jeżeli chcemy całkowicie pozbyć się z naszych domów toksyn, musimy zdecydować się na wyrzucenie wszystkich mebli, które nie są wykonane z naturalnych substancji. Dlaczego? Mogą one zawierać lotne związki organiczne (VOC), w tym między innymi formaldehyd. Jednak takich związków istnieje ponad 400, a występują w meblach, dywanach czy farbach. Jednak stanowią one największe zagrożenie, gdy mamy z nimi bezpośredni kontakt – nie tylko przez drogę kropelkową. A zatem w miejscach, takich jak jadalnia czy kuchnia, gdzie domownicy spożywają jedzenie, szczególnie ważna jest dbałość o nieszkodliwe dla zdrowia wyposażenie. Do jadalni zatem najlepiej będą nadawać się blaty lub stoły z litego drewna, których impregnacja odbywała się z wykorzystaniem jedynie naturalnych składników (np. olejów roślinnych). Najbardziej niebezpieczne są wyroby ze sklejki, płyt wiórowych, dodatkowo lakierowane czy prasowane.
Te choroby powodują niektóre meble
Do najpoważniejszych zagrożeń wywołanych niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami, które zawarte są m. in. w meblach, naukowcy podają: zaburzenia widzenia i pamięci, uszkodzenie układu nerwowego, nowotwór wątroby lub nerek. Inne objawy, które są bardziej powszechne, to między innymi podrażnienie oczu, dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy, astma i różnego rodzaju alergie.
Zważając na powyższe pamiętajmy, by zawsze sprawdzić danego producenta mebli, czy rzeczywiście każdy etap produkcji był zgodny z zasadami ekologii i dbałości o bezpieczeństwo. Takie informacje uzyskamy między innymi z danych o posiadaniu certyfikatów jakości.
Jak unikać ryzyka?
Stosując kilka poniższych zasad, zminimalizujesz lub całkowicie wyeliminujesz ilość toksycznych substancji w swoim domu:
· Kupuj meble z litego drewna, impregnowane naturalnymi materiałami. Są one same w sobie bezpieczne dla naszego organizmu, ale dodatkowo oczyszczają powietrze i zapewniają jego odpowiednią wilgotność.
· Do pielęgnacji poszczególnych powierzchni w domu używaj wyłącznie naturalnych produktów lub wykonanych samodzielnie ze składników, takich jak oleje roślinne czy cytryna.
· Regularnie wietrz pomieszczenia, aby uniknąć rozwoju pleśni i toksyn z grzybów. Stosuj w tym celu specjalne filtry lub wprowadź do wnętrza rośliny oczyszczające powietrze.
· W miejscach, gdzie dzieci przebywają najczęściej, postaw na podłogę z naturalnego tworzywa. Unikaj jednak drewna, które jest zaimpregnowane sztucznymi substancjami – mogą one zawierać nawet metale ciężkie, powodujące chorobę Alzheimera czy uszkodzenie układu krwionośnego.
- Jak rozpocząć zdrowy styl życia z cateringiem dietetycznym w Bydgoszczy? - 28 kwietnia 2025
- Jak założyć własny warsztat wulkanizacyjny? Lista niezbędnego wyposażenia Twojego biznesu - 28 kwietnia 2025
- Ubezpieczenia od A do Z – kompleksowy przewodnik dla początkujących. To warto wiedzieć! - 28 kwietnia 2025